Kemoterapi alan kanserli yetişkin hastalarda oluşan mukozitin beslenmedeki tat alma üzerine etkisinin saptanması
Kemoterapi̇ alan kanserli̇ yeti̇şki̇n hastalarda oluşan mukozi̇ti̇n beslenmedeki̇ tat alma üzeri̇ne etki̇si̇ni̇n saptanmasi
- Tez No: 661604
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSREV HATEMİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma; Temmuz 2019 – Haziran 2020 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'ne kemoterapi tedavisi almak için gelen, 19-65 yaş aralığındaki 80'i kadın, 42'ü erkek toplam 122 yetişkin bireyin kemoterapiye bağlı oluşan oral mukozitin tat alma durumuna etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, iki aşamalı Çalışma Formu (Sosyodemografik Değerlendirme Formu ve Hasta Bilgi Formu) ve Kemoterapiye Bağlı Tat Alma Değişikliği Ölçeği (K-TADÖ) uygulanmış, katılımcılara ait genel bilgiler, sosyo-demografik durumlar, beslenme durumunu etkileyen kemoterapi ilaçları ve buna bağlı olarak oluşan oral mukozit, beslenme durumunu olumsuz etkileyebilen tat alma durumu ve besinlerin tatlarını alabilme miktarları değerlendirildi. Araştırma sonucu elde edilen bulguların istatistiksel analizleri SPSS 22.0 veri analiz programı ile yapılmıştır. Veriler değerlendirilirken, tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sıklık) ve niteliksel verilerin kıyaslanmasında Ki-Kare testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between July 2019 - June 2020 to determine the effect of oral mucositis on the gustatory in adult cancer patients. Our cases, 80 women and 42 men aged between 19-65, at Istanbul University Oncology Institute to receive chemotherapy treatment. In the study, the two stage Study Form (Sociodemographic Assessment Form and Patient İnformation Form) and the Chemistry Therapy Taste Change Scale (K-TADÖ) were applied, general information about the participants, socio-demographic conditions, chemotherapy drugs affecting the nutritional status and oral mucositis associated with it may adversely affect the nutritional status. the taste and the amount of food to taste. The statistical analyzes of the findings obtained from the research were made with the SPSS 22.0 data analysis program. While evaluating the data, chi-square test was used to compare descriptive statistical methods (frequency) and qualitative data.