Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencilerinin ekmek tüketimi ile BKİ ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between Artvin Çoruh University students 'bread consumption and body mass index
  1. Tez No: 661610
  2. Yazar: DERYA ÇAĞLAR TİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin ekmek çeşitlerine göre tüketimi ile BKİ ilişkisinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı, karşılaştırmalı araştırma şeklinde planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 4-18 Mart 2020 tarihlerinde Artvin ili Merkez ilçesi Artvin Çoruh Üniversitesi'nde okuyan Beslenme ve Diyetetik ile Hemşirelik bölümü öğrencileri olmak üzere toplam 254 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılarak yüzyüze görüşme metodu ile doldurulmuştur. Katılımcıların vücut ağırlıkları ve boy ölçümleri Artvin Çoruh Üniversitesi antropometri laboratuarında yapılmıştır. Bulguların tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, oran, frekans, T Testi, Ki Kare değerleri kullanılmıştır. Bulgular değerlendirildiğinde katılımcıların çoğunluğu beyaz ekmek tüketmekte (%86.6), onu sırasıyla tam tahıllı ekmek (%28.3), kepekli ekmek (%16.5), çavdar ekmeği (%11.4), mısır ekmeği (%7.1) ve glutensiz ekmek (%0.8) takip etmektedir. Katılımcıların büyük bir kısmı ekmek tüketimi ile kilo kontrolü arasında bir ilişki olmadığını düşünmektedir. Günlük olarak ekmek tüketim miktarı ile BKİ arasında pozitif yönde bir ilişki saptanmamıştır ancak tüketilen ekmek çeşidi ile BKİ arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0.03). Beyaz ekmek tüketenler tüketmeyenlere göre daha yüksek BKİ'ye sahiptirler. Erkeklerin beyaz ekmek tüketim tercihleri ve BKİ'leri kadınlara göre daha fazladır. Ekmek tercihinde dikkat edilen unsurlar sırasıyla lezzetli olması, sağlıklı olması, fiyat ve bulunabilirlik şeklinde sıralanmaktadır. Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan ekmeğin kilo üzerine etkileri ile ilgili daha kapsamlı çalışmalar yapılmalı ve toplumsal bilgilendirmeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was planned and conducted as a descriptive, comparative research to determine the relationship between the consumption of university students according to bread types and the BMI. The population of the research consists of a total of 254 students, from the Department of Nutrition and Dietetics and Nursing, who studied at the Artvin Coruh University in the Central district of Artvin on March 4-18 2020. The data were filled with face-to-face interview method using the questionnaire prepared by the researcher. Body weights and height measurements of the participants were made in the anthropometry laboratory of Artvin Coruh University. Average, standard deviation, rate, frequency, T Test, Chi Square values were used in the descriptive statistics of the findings. When the findings are evaluated, the majority of the participants consume white bread (86.6%), followed by whole grain bread (28.3%), wholemeal bread (16.5%), rye bread (11.4%), corn bread (7.1%) and gluten-free bread (0.8%). Most of the participants think that there is no relationship between bread consumption and weight control. There was no positive relation between daily bread consumption and BMI, but a significant relationship was found between the type of bread consumed and BMI (p = 0.03). Those who consume white bread have higher BMI than those who do not. White bread consumption preferences and BMI of men are higher than women. The factors to be considered in the preference of bread are listed as delicious, healthy, price and availability, respectively. More comprehensive studies and social information should be done about the effects of bread, which has an important place in our culture, on weight.