5. sınıf öğrencilerinin çevre ve alan konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesinde gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının etkililiği
The effectiveness of the realistic mathematics education approach in eliminating 5th grade students' misconceptions about perimeter and area
  1. Tez No: 878560
  2. Yazar: BÜŞRA ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada amaç 5.sınıf öğrencilerinin çevre ve alan konusunda ilkokuldan getirdikleri kavram yanılgılarının tespit etmek ve daha sonrasında bu yanılgıların giderilmesinde Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımının etkililiğini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmacının öğretmen olması dolayısıyla GME süreci eylem araştırması yöntemine dayalı olarak yapılandırılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan bir ilçedeki bir devlet okulunda bulunan 5. Sınıfta öğrenim gören 17 öğrenciyle yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Çevre ve Alan Konusunda Kavramsal ve İşlemsel Bilgi Testi, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve ders günlükleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, uygulama öncesi bölümde Çevre ve Alan Konusunda Kavramsal ve İşlemsel Bilgi Testi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler uygulanarak öğrencilerin ilkokuldan getirdikleri kavram yanılgıları tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Gerçekçi Matematik Eğitimi yaklaşımıyla 5 ders planlanıp uygulanmıştır. Bu süreçte her dersin sonunda öğrencilerin ders günlükleri tutmaları istenmiştir. Son olarak ise uygulama sonrası bölümde tekrardan Çevre ve Alan Konusunda Kavramsal ve İşlemsel Bilgi Testi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler uygulanarak öğrencilerde var olan kavram yanılgılarındaki değişimler incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin çevre ve alan konusunda kavram yanılgılarına ve bilgi eksikliklerine sahip oldukları görülmüştür. Uygulama sonrasında öğrencilerin genelinin çevre ve alan hakkında daha net ve tutarlı bilgilere sahip oldukları gözlemlenmiştir. Kavram yanılgıları çeşitliliğinde ve kavram yanılgısına sahip öğrenci sayısında azalma olmuştur fakat kavram yanılgılarının hepsi geçmemiştir. Gerçekleştirilen GME uygulaması sonrasında; alan ve kenar kavramlarının karıştırılması, çevre uzunluğunun bir ölçü birimi olarak düşünülmesi, alan büyüdükçe çevre büyür ve çevre büyüdükçe alan büyür algısı, alan ve çevre kavramlarının aynı kavramlar olduğu düşüncesi, sadece kenar uzunluğu ölçülebilen şekillerin çevresinin ve alanının olduğu düşüncesi gibi yanılgıların önemli ölçüde azaldığı belirlenmiştir. Bu araştırmadan yola çıkarak, öğrencilerin çevre ve alan kavramlarına ilişkin eksiklerinin ve yanılgılarının farkına varılıp ortaokul geometrisi başlamadan bu eksikliklerin ve yanılgıların giderilmesi gerekmektedir. Bunun için GME ve buna benzer yapılandırmacı eğitim yaklaşımları kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the misconceptions that 5th grade students carry from primary school regarding perimeter and area, and subsequently, to examine the effectiveness of the Realistic Mathematics Education (RME) approach in eliminating these misconceptions. Given that the researcher is also a teacher, the RME process was structured based on action research methodology. The research was conducted with 17 fifth-grade students at a public school located in a district in northeastern Turkey during the 2022-2023 academic year. Data collection tools included the Conceptual and Procedural Knowledge Test on Perimeter and Area, semi-structured interview forms, and lesson diaries. Content analysis and descriptive analysis methods were employed to analyze the data. The research consists of three phases. Initially, in the pre-implementation phase, the Conceptual and Procedural Knowledge Test on Perimeter and Area and semi-structured interviews were administered to identify the misconceptions students brought from primary school. In the second phase, five lessons were planned and executed using the RME approach. During this process, students were asked to keep lesson diaries at the end of each lesson. Finally, in the post-implementation phase, the Conceptual and Procedural Knowledge Test on Perimeter and Area and semi-structured interviews were re-administered to examine changes in students' misconceptions. The findings of the study revealed that students had misconceptions and knowledge gaps concerning perimeter and area. Post-implementation, it was observed that the majority of the students possessed clearer and more consistent information about perimeter and area. There was a reduction in the variety of misconceptions and the number of students holding these misconceptions, although not all misconceptions were completely eradicated. After the GME application, it was determined that misconceptions such as confusing the concepts of area and edge, thinking that the perimeter length is a unit of measurement, the perception that the perimeter grows as the area grows and the area grows as the perimeter grows, the idea that the concepts of area and perimeter are the same concepts, and the idea that only shapes whose edge length can be measured have perimeter and area were significantly reduced Based on this study, students' deficiencies and misconceptions about the concepts of perimeter and area should be recognized and these deficiencies and misconceptions should be eliminated before the beginning of middle school geometry. For this purpose, GME and similar constructivist educational approaches can be used.