Akciğer kanseri olan ve kemoterapi alan hastalarda uygulanan pulmoner rehabilitasyonun solunum fonksiyon testine, egzersiz kapasitesine ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of pulmonary rehabilitation on pulmonary test, exercise capacity and quality of life applied to patients withs lung cancer and chemothrapy
- Tez No: 661611
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda pulmoner rehabilitasyonun hem solunum yolu hastalıklarında, akciğer kapasitesini geliştirmesinde hem de akciğer kanseri hastalarında genel sağlık durumunu olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Literatürde kemoterapi alan akciğer kanseri hastalarının pulmoner rehabilitasyonun iyileşmeye ve genel sağlık durumunu olumlu yönde etkilediğini gösteren sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda kemoterapi gören akciğer kanseri hastalarına uygulanan pulmoner rehabilitasyonun solunum fonksiyonlarına , egzersiz kapasitesine ve yaşam kalitesine etkisi araştırıldı. Akciğer kanseri olan 30 hasta randomize olarak 15'er kişiden oluşan iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da pulmoner rehabilitasyon öncesi ve sonrasında solunum fonksiyonlarını ölçmek için Solunum Fonksiyon Testi (SFT) , egzersiz kapasitesini ölçmek için 6 Dakikalık Yürüme Testi (6 DYT) , akciğer kanserinde yaşam kalitesini ölçmek için Lung Cancer Symtom Scale (LCSS) anketi uygulamıştır. Tedavi grubu olan 15 hastaya fizyoterapist eşliğinde 8 hafta boyunca günde 2 kez 20 tekrarlı solunum egzersizi, bronşiyal temizleme teknikleri, öksürme egzersizleri ve aktif solunum döngüsü uygulandı. Kontrol grubuna ise sadece ev programı verilerek solunum egzersizleri ve öksürme egzersizleri öğretildi. Tedavi öncesi ve sonrasında bağımsız iki grubun parametrelerini değerlendirmek için Independent Samples Test, grubun kendi içinde tedavi öncesi ve sonrası bağımlı olduğu değişkenler için ise Paired Samples Testi ile analiz yapıldı. Kontrol grubu ve tedavi grubu arasında cinsiyet, yaş ortalaması beden kütle indeksinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmayıp demografik veri açısından 30 bireyin de benzer olgular oldukları saptandı. Tedavi sonrasında tedavi grubunda solunum fonksiyon testinde zorlu vital kapasite (FVC), birinci saniye zorlu ekspirasyon volümü (FEV1), tepe akım hızı (PEF) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
In recent studies, it has been found that pulmonary rehabilitation positively affects general health status both in respiratory diseases, in improving lung capacity and in lung cancer patients. There are a limited number of studies in the literature showing that pulmonary rehabilitation of lung cancer patients receiving chemotherapy positively affects recovery and overall health status. In our study, the effect of pulmonary rehabilitation applied to lung cancer patients undergoing chemotherapy on respiratory test, exercise capacity and quality of life was investigated. Thirty patients with lung cancer were randomly divided into two groups of 15 people each. Both groups were administered Pulmonary Function Test (PFT) to measure respiratory functions before and after pulmonary rehabilitation, 6-Minute Walking Test (6 MWT) to measure exercise capacity, and Lung Cancer Symtom Scale (LCSS) questionnaire to measure life in lung cancer. Physiotherapist threshold 20 repetitive exercises twice a day for 8 weeks, bronchial cleansing style, coughing exercises and active breathing cycle were applied to 15 patients in the treatment group. Breathing practices and coughing practices were taught by giving the control device only home program. Independent Samples Test, and for variables that the group was dependent on before and after treatment, analysis was performed using the Paired Samples Test. There was no real significant difference between the control group and the treatment group in terms of gender, age and mean body mass index, and 30 individuals reported similar cases, except for demographic data. In the treatment method function test against treatment, a significant difference was found in forced vital capacity (FVC), first second forced expiratory volume (FEV1), peak flow rate (PEF) (p 0.05).