Design of an optimal sliding mode controller for an active suspension considering non-linear quarter car model
Bir aktif süspansiyon için doğrusal olmayan çeyrek araç modeli kullanılarak yapılan optimal kayma modu kontrolcü tasarımı
- Tez No: 661628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, aktif süspansiyon kontrol algoritması geliştirmek için doğrusal olmayan çeyrek araç modeli kullanılmıştır. Kullanılan kontrol yöntemi geri besleme doğrusallaştırma tekniği ile birlikte optimal kayma modu kontrolüdür. Bu kontrol yöntemlerini uygulayan literatürdeki son çalışmalara ek olarak, statik süspansiyon sıkışmasının, başka bir deyişle aracın yaylanan kütlesinin tahmini de yapılmaktadır. Simülasyon sonuçları aracılığıyla aracın yaylanan kütle bilgisinin, sabit bir parametre olarak alınması yerine kestirilmesinin kontrolcünün performansını geliştirdiği gösterilmiştir. Böylelikle yaylanan kütle ivmesinin düşürüldüğü ve sürüş konforunun iyileştirildiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
A non-linear quarter car model is used in this study for developing a control algorithm for an active suspension system. The control method used, is optimal sliding mode control, along with feedback linearization technique for compensating the non-linear aspects of the plant. In addition to the work in recent literature that applies these control methods, estimation of the static suspension deflection, i.e., vehicle sprung mass is performed. Through simulation results, it is shown that correct information of vehicle sprung mass, compared to taking it as a constant parameter in control design, improves the performance of the controller. This information, in turn, reduces the sprung mass acceleration level and enhances ride comfort.