Yeniden yapım işlerinin proje ve şantiye yönetimi erspektifinden değerlendirilmesi
Analyzing of rework from the perspective of project and construction site management
  1. Tez No: 661634
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BALABAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnşaat projelerinde sıklıkla deneyimlenen yeniden yapım, temel olarak yetersiz bilgi ve denetime, zayıf işçiliğe, yetersiz denetime ve uygunsuz iş korumasına katkıda bulunan zayıf saha yönetimi uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Son araştırmalar, inşaat sektöründe program ve maliyet aşımlarının, kalite sapmalarının, müşteri ve müteahhit memnuniyetsizliğinin önemli nedeninin yeniden yapım olduğunu göstermiştir. Yeniden yapımı azaltmak; üretkenlik, maliyet, zamanlama ve kalite açısından inşaat performansını iyileştirmenin etkili bir yolu olarak kabul edilmektedir. Bu yazıda sunulan araştırma, yeniden yapıma katkıda bulunan önemli değişkenleri belirlemek için literatürdeki çalışmalardan, bu çalışmadaki analizlerden ve model önerilerinden faydalanmıştır. Bu tez çalışmasında amaç, Türk inşaat sektöründe yeniden yapımın yol açtığı zaman ve maliyet aşımlarına, ortaya çıkan işin niteliği ile ilgili sorunlara ve yeniden yapıma yol açan faktörlerin sebeplerini ve bu sebeplerin proje ve uygulama performansına yansımalarını literatür taraması sonucu elde edilen veriler ve bilgilerle gerçekleştirilen alan çalışması üzerinden tespit etmek ve bunlardan yararlanarak tespit edilen sorunlara çözüm önerileri getirmektir. Yöntem olarak kapsamlı ve sınıflandırılmış bir literatür çalışmasının ardından tez kapsamında incelenmek üzere uygulaması devam etmekte olan üç proje belirlenmiştir. Ahşap konut projesi, betonarme toplu villa projesi ve otel projesi olarak belirlenen projelerin ilgilileriyle iletişime geçilerek yarı yapılandırılmış görüşmeler talep edilmiştir. Ulaşılan proje ilgilileriyle literatürden faydalanılarak hazırlanan başlıklar ve sorular çerçevesinde yüz yüze ve internet üzerinden çevrimiçi olmak üzere yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerde projede meydana gelen yeniden yapımlar irdelenmiş, sebepleri ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Görüşmelere ek olarak şantiyelere ait geçmiş ve güncel fotoğraflar talep edilmiş ve tez kapsamında ek olarak sunulmuştur. Literatür taramasından beslenerek yapılan alan çalışması kapsamında elde edilen bulgulara dayanarak çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak hem projelendirme hem de uygulama aşamasında tasarım ve uygulamanın ve tasarım ve uygulamayı icra edenlerin, bunun kontrolörlüğünü yapanların nitelikli kişiler olması yeniden yapımı azaltmak açısından oldukça önemlidir. Projede iş planlaması ve bütçe belirlenirken mutlaka kontrol mekanizmaları da öngörülmeli ve zaman ve maliyet açısından bunlara da kaynak ayrılmalıdır. Bunun yanı sıra görüşülen kişilerin ortak görüşü olarak yeniden yapımların azaltılabilmesi için proje planlamasının, iş programının ve proje yönetiminin doğru yapılmasına oldukça önem verilmesi söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Reconstruction frequently experienced in construction projects is mainly due to poor site management practices that contribute to inadequate knowledge and supervision, poor workmanship, inadequate supervision and inappropriate job protection. Recent research has shown that rebuilding is a major cause of schedule and cost overruns, quality deviations, and customer and contractor dissatisfaction in the construction industry. Reducing rebuilding; It is regarded as an effective way to improve construction performance in terms of productivity, cost, timing and quality. The research presented in this article has benefited from the studies in the literature, the analyzes and model recommendations in this study to identify the important variables contributing to the remodeling. The aim of this thesis is that the time and cost overruns caused by reconstruction in the Turkish construction sector, the reasons for the problems related to the nature of the work and the factors that lead to the reconstruction, and the reflection of these reasons on the project and implementation performance as a result of the literature review. to identify on the basis of these and to offer solutions to the detected problems by using them. After a comprehensive and categorized literature study as a method, three projects that are still being implemented were determined to be examined within the scope of the thesis. Semi-structured interviews were requested by contacting the relevant persons of the projects determined as wooden housing project, reinforced concrete collective villa project and hotel project. Semi-structured interviews were held with the project stakeholders reached within the framework of the titles and questions prepared using the literature, face-to-face and online over the internet. During the interviews, the re-productions that took place in the project were examined and their causes and results were discussed. In addition to the interviews, past and current photos of the construction sites were requested and presented as an attachment within the scope of the thesis. Solution suggestions were presented based on the findings obtained within the scope of the field study, which was fed from the literature review. As a result, it is very important in terms of reducing the reconstruction that the design and application, the design and implementation, and the controllers of the design and application are qualified people in both the project and implementation phase. While determining the business planning and budget in the project, control mechanisms should also be foreseen and resources should be allocated for them in terms of time and cost. In addition to this, it can be said that, as the consensus of the interviewees, a lot of importance should be given to the correct project planning, work schedule and project management in order to reduce the re-productions.