Coastal vulnerability assessment for Mersin and İskenderun bays, Northeastern Mediterranean
Kuzeydoğu Akdeniz Mersin ve İskenderun körfezleri için kıyısal kırılganlık değerlendirmesi
  1. Tez No: 661637
  2. Yazar: FAHRİ AYKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kıyılar, dalga, rüzgar, akıntı, gel-git gibi doğal etkilere karşı hassas ve değişken alanlardır. İnsan aktiviteleri de kıyılar üzerinde baskı oluşturarak kıyıların değişimini hızlandırmaktadır. İklim değişikliği ve küresel su seviyesi yükselmesi de kıyıları etkileyen diğer faktörlerdir. Dolayısıyla, sosyo-ekonomik ve doğal çevre açısından önemli olarak kıyıların tanımlanması ve korunması önemli bir konu haline gelmektedir. Bu çalışmanın temel amaçlarından birisi, Mersin ve İskenderun Körfezi kıyılarını Kıyısal Kırılganlık İndeksi (KKİ) yöntemleri kullanılarak, doğal kuvvetlere ve insan kaynaklı faktörlere karşı kırılganlıklarına göre sınıflandırmaktır. Bu çalışmada kıyıların kırılganlığını değerlendirmek için beş farklı KKİ yöntemi kullanılmıştır. Tüm KKİ yöntemlerine kolayca uyum sağlayabilmek için bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) aracı geliştirilmiştir. Bu CBS aracı, araştırmacıların KKİ hesaplamalarını kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu araç kıyıların doğal ve insan etkilerine karşı dirençlerinin arttırılması ve kıyıların korunması için gerekli önlemler alınmasında karar vericilere yardımcı olacaktır. Kıyısal kırılganlık analizlerine göre, çalışma bölgesinin 151 kilometresi çok yüksek derecede, 147 kilometresi yüksek derecede, 153 kilometresi orta derecede ve 138 kilometresi düşük derecede kırılgan olarak sınıflandırılmıştır. Bu çalışmada kırılganlığı etkileyen temel parametreler kıyısal eğim, arazi kullanımı ve nüfustur. Yüksek ve çok yüksek derecede kırılgan olan kıyılar, düşük eğimli, jeolojik ve jeomorfolojik yapıları zayıf, sosyo-ekonomik değerleri yüksek kıyı ovalarında bulunmaktadır. Bu yüksek ve çok yüksek kırılgan kıyılar genellikle Silifke ve Yumurtalık kıyıları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Coasts are sensitive and dynamic areas against natural influences such as waves, winds, currents, and tides. Pressure of human activities also accelerate the change of coasts. Climate change and global sea level rise are other factors affecting the coasts. Therefore, the identification and protection of coasts, which are important in terms of socio-economically and natural environment, becomes an important issue. One of the main purposes of this study is to classify Mersin and İskenderun bays coasts according to their vulnerability to natural forces and anthropogenic factors using the Coastal Vulnerability Index (CVI) methods. In this study, five different CVI methods are used to evaluate the vulnerability of coasts. To easily adapt all these method a Geographic Informations System (GIS) tool has been developed. This GIS tool will facilitate researchers for CVI calculations. In addition, this tool will help decision makers to take the necessary precautions to protect coasts and to increase their resistance to natural and human effects on the coasts. According to the coastal vulnerability analyses, 151 km of the coastal zone is classified as very high vulnerable, 147 km as high vulnerable, 153 km as moderate vulnerable and 138 km as low vulnerable. In this study, the main parameters to affect the vulnerability are the coastal slope, land-use and population. High and very high vulnerable coasts occurred in coastal plains with low slope, weak geological and geomorphlogical structures, high socio-economic values. These high and very high vulnerable coasts are mainly located between Silifke and Yumurtalık coasts.