Kentsel kıyı alanlarındaki yapıların iklim değişikliğine uyumunda kırılganlık göstergelerine dayalı bir değerlendirme modeli
An assessment model based on vulnerability indicators for buildings in urban coastal areas to adapt to climate change
  1. Tez No: 938672
  2. Yazar: İSA ÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN CİRAVOĞLU DEMİRDİZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
İklim değişikliği etkilerine bağlı olarak öngörülen deniz seviyesi yükselmesi ve taşkınlar, kentsel kıyı alanlarını tehdit etmektedir. Azaltım ve uyum literatürüne bakıldığında, bu tehlikelere karşı risk ve kırılganlıkların değerlendirilmesine yönelik mimari tasarım alanındaki çalışmaların henüz yeterli düzeyde olmadığı saptanmıştır. Bu çalışma, deniz seviyesinin yükselmesi ve taşkın riski ile karşı karşıya olan kentsel kıyı alanlarında, mimari tasarım kararlarına bağlı olarak yapıların kırılganlıklarını göstergeler yoluyla belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, hem mimari tasarım sürecinde hem de mevcut yapılı çevrelerdeki yapısal kırılganlık değerlendirmelerinde, yapı ve çevresine ilişkin alınan kararların, deniz seviyesi yükselmesi ve taşkın tehlikeleri bağlamında kırılganlık göstergeleri olarak yorumlanabileceği savunulmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada, kentsel kıyı alanlarındaki binaların kırılganlık ve iklim dirençlilik kapasitesinin incelenmesi için gösterge temelli bir değerlendirme modeli önerilmektedir. Araştırma metodolojisinin ilk aşaması, yapısal kırılganlık göstergelerini belirlemek için yapılan bir literatür taramasının sonuçlarını içermektedir. İkinci aşamada ilk aşamanın sonuçlarına göre belirlenen göstergeler ve düzey aralıkları uzman görüşlerine sunularak Delphi ve Best-Worst yöntemleri ile analiz edilmiş, yapılan çalışmalar sonucunda bir değerlendirme formu ve kırılganlık değerlendirme modeli oluşturulmuştur. Bu değerlendirme modeli, kentsel kıyı alanları üzerinde karar verici paydaşlar için hizmet etmek üzere tasarlanmış olup, kırılganlık göstergelerinin kentsel kıyı alanlarındaki yapıların tasarımına, uygulanmasına ve güçlendirilmesine entegre edilmesini kolaylaştıracaktır. Hiyerarşik, ancak esnek ve uyarlanabilir yapısı nedeniyle, mimarlar, şehir plancıları ve politika yapıcılar tarafından yapıların ve çevrelerinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılabilir, böylece uyum eylemleri hayata geçirilebilir.
Özet (Çeviri)
Projected sea-level rise and flooding due to climate change impacts are the hazards threatening urban coastal areas. A review of the literature on mitigation and adaptation, it is determined that studies in the field of architectural design for the assessment of risks and vulnerabilities to these hazards are not yet at a sufficient level. This study aims to determine the vulnerability of buildings based on architectural design decisions in urban coastal areas facing the risk of sea level rise and flooding through indicators. In this direction, it is argued that the decisions that are taken regarding the building and its environment during the architectural design process can be interpreted as vulnerability indicators in vulnerability assessments of buildings to be made in the context of these hazards. In this context, this study proposes an indicator-based assessment model for analysing the vulnerability and climate resilience capacity of design practices in urban coastal areas. The first stage of the research methodology includes the results of a literature review to identify indicators of building vulnerability. In the second stage, the indicators and vulnerability level ranges determined according to the results of the first stage were submitted to expert opinions and analyzed with the Delphi and Best-Worst methods and an assessment model was created. This assessment model is designed to serve decision-makers in urban coastal areas and will facilitate the integration of vulnerability indicators into the design, implementation, and retrofitting of buildings in urban coastal areas. Due to its hierarchical, yet flexible, and adaptable structure, it can be used by architects, urban planners, and policy makers in terms of assessing buildings and its environments so that actions for adaptation can be implemented.