Mardin ili Midyat ilçesi Barıştepe (Selhe) köyü Hristiyan dini mimarisi
The architecture of christian religion in Bariştepe village of Midyat county Mardin province
- Tez No: 661640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tarihin en erken çağlarından itibaren verimli topraklarıyla yerleşime imkân sağlayan Mezopotamya Bölgesi, önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Mardin, Mezopotamya sınırları içinde yer alan önemli bir kültür kentidir. Mardin, Midyat merkez olmak üzere Midyat ve Mardin ilçelerinin bazılarını da içine alan bölgeye Turabdin Bölgesi denilmektedir. Birçok farklı etnik topluluğu bünyesinde barındıran Turabdin; farklı din ve inançların bir arada yaşadığı, çok renkli ve zengin bir kültüre sahiptir. Hristiyanlık, II. yüzyıldan itibaren bu bölgede yayılmaya başlamıştır. Bölgede monastizmin en canlı olduğu dönemler IV. ve VII. yüzyıllar arasındadır. Turabdin Bölgesi, bu dönemlerde adeta manastırlar coğrafyası olmuştur. Süryanilerde dinin ana merkezi olan manastırlar, birer eğitim kurumu ve sosyal dayanışmanın yaşandığı merkezler olması açısından da çok önemlidir. Çalışma konusu olan Barıştepe (Selhe) Köyü'nde bulunan Hristiyan dini mimarisi, fotoğraf, drone çekimleri ve plan çizimleri yapılarak Sanat Tarihi disiplini içinde; dönem, tipoloji, üslup özelliği açısından bilimsel olarak bir bütün içerisinde incelenip değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Mesopotamia Region, which has enabled settlement from the earliest ages of history, has hosted important civilizations. Mardin is an important cultural city located within the borders of Mesopotamia. The region that includes Mardin and Midyat as well as some of Mardin districts is called Turabdin Region. Turabdin, which includes many different ethnic communities has a very colorful and rich culture where different religions and beliefs live together. Christianity started to spread in the Turabdin region in the 2nd century. The periods when monasticism was most active in the region are between IV. and VII. centuries. The Turabdin Region has practically been the geography of monasteries during these periods. Monasteries, which are the main centers of religion in Syriacs, are also very important in terms of being educational institutions and centers of social solidarity. Christian religious architecture in Barıştepe (Selhe) Village, which is the subject of the study, was obtained by making photographs, drone shots and plan drawings. These obtained data will be scientifically analyzed and evaluated within the discipline of Art History in terms of period, typology and style.