Mardin ili Midyat ilçesi telkari gümüş işçiliği üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 87579
  2. Yazar: GÜLER SULAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
234 ÖZET Gümüş, insanoğlunun çok eski çağlardan bu yana kullandığı önemli bir madendir. Özellikle kuyumculukta kullanılan bu maden yumuşak, parlak ve kolay şekil verilebilir özelliktedir. Kuyumculuk Anadolu da çok eski çağlardan beri uğraşılan bir el sanatıdır. Kuyumculukta takı üretme tekniklerinden biriside telkaridir. Telkari Anadolu'nun bazı yörelerinde günümüzde de uğraşılan bir el sanatıdır. Telkaride ürünler hazırlanırken küçük ve basit araçlar kullanılmak tadır. Üretilen ürünler gümüş telden yapılmakta başka bir materyal kullanılmamaktadır. Gümüş tel önce kesilmekte, sonra kaynak yapılmaktadır. Ana parçanın boşlukları daha ince gümüş tellerle doldurulmakta sonra tekrar kaynak yapılmaktadır. Böylece bir takı binlerce parçadan oluşmaktadır. Midyat'ta bu teknikle küpeler, kolyeler, bilezikler ve kemerler üretilmektedir. Yeni desen ve model üretmede bazı sorunlar vardır. Bu araştırma ; Midyat'ta telkari, telkaride kullanılan araçlar, yapım tekniği, bu teknikle üretilen takılar ve sorunlarını saptamak amacı ile planlanmıştır. Araştırmada yazılı kaynaklardan, müzeden ve yöreden yararlanılarak elde edilen veriler uygun başlıklar altında sunulmuştur. Elde edilen örneklerin her birinin fotoğrafları çekilerek bu ürünler bilgi formlarında analiz edildikten sonra çizimleri yapılmış, tablolar haline getirilerek değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Günümüzde bulunabilen telkari örneklerinin model, teknik ve yöresel özelliklerinin belgelenmesi; bu sanatın sahip olduğu geleneksel değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara tanıtılması; günümüz ihtiyaçları235 doğrultusunda farklı tekniklerle bütünleştirilerek turistik değeri olan yurt içinde ve yurt dışında kullanılabilir nitelikte kaliteli ve sanatsal ürünler elde etme olanaklarının sağlanması oluşturmuştur. Günümüze kadar gelebilen ürün örneklerinden yararlanılarak yeni ve günün şartlarına uygun çeşitli örnekler geliştirilmiş ve özgün tasarım uygulamaları bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
236 SUMMARY Silver used by mankind since the old times, are important metal. These metal especially used in jawellry, are soft, brillant and easily malleable. Jewellery is the oldest handcraft practised in Anadolu since the old times in jewllery, one of the technigues of produce is filigree. To day filigree is a handcraft practised in various regions of Anadolu. While preparing the filigre objects, little and simple tools are used. Filigree objecd are only made of silver wires. First silver wires are cut and weldet. Space between the main weldet parts are filled in thinner wires and weldet agein. Thus sometimes the product is accomplished by thousands of pieces. By this jewellery technigue, earrings, necklaces, bracelets and belts are produced in Midyat. On the other hand there are many problems to produce new designs and models. This research has been planned to examine the art of filigree, tools used in filigree and techniques in filigree, filigree objects produced and to determine the problems of filigree in Midyat. The data obtained from published materials and those obbtained. From the museum and the regions involved vere presented under suitable headings. A drawing was made of eache sample after they were first photographed and then analyzed in observation forms. Next, the data in the knowledge forms were converted into tables and evaluated.237 This document the models and the technical and reginal characteristics of the samples that could reach today; to preseme the traditional values possessed by this art and introduce them to present and future generations; to explere the possibility of designing high- quality artistic products that would appeal to foreing tourists by integrating the old techniques with new ones as may be required. Protoypes of a variety of new and more up to date. They have been presented in the section called“Origin Design Applications”.