Midyat kuru koşullarında yerel makarnalık buğday çeşitlerinin verim ve bazı kalite kriterlerinin belirlenmesi
Comparison of yield and quality components of some durum wheat varieties and local populations in Midyat dry conditions
  1. Tez No: 683111
  2. Yazar: ENES AKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEFİSE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, 2018-2019 yetiştirme döneminde Mardin İli Midyat İlçesi kuru koşullarında çiftçi arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada 5 yerel 3 ticari makarnalık buğday çeşidi kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuş olup, gözlemlenen bütün tarımsal özellikler ve kalite özellikleri arasında önemli farklılıklar olduğu bulunmuştur. Çeşitlerin, başaklanma gün süreleri. Svevo, Burgos ve Ovidio (124 gün) -Menceki (141gün) , m2 'deki bitki sayısı Sorgül (400 adet) – Menceki (256 adet), bitki boyu Havrani, Bağacak (117cm) – Burgos (71cm) ,Başak uzunluğu, Bağacak (8.33 cm) – Svevo (5.79 cm), Başaktaki başakçık sayısı Menceki (22.12 adet ) -Havrani (18.15 adet), Başaktaki tane sayısı Cesare (55.97 adet) -Sorgül (33.92 adet), Başaktaki tane ağırlığı Svevo (1.62 g) -Havrani (1,3 g), Bin dane ağırlığı Burgos (26.517g) -Sorgül (37.962g), Tane verimi Ovidio (198,75kg/da) -Menceki (133.5 kg/da ), Hektolitre ağırlığı Ovidio (0,722 g) – Burgos (0,674 g ), Yaş glüten değerleri, Menceki (% 34.35), - Cesare (% 16.20 Protein (%) oranı Burgos((% 19.40)- Bağacak (% 15.85) , Sds sedim değeri en yüksek Burgos (25 ml) -Menceki (18.5 ml) arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the dry conditions of Midyat District of Mardin province in the 2018-2019 growing season on farmer's land. 5 Local 3 commercial durum wheat varieties were used in the study. Experiment coincidence blocks were established in 4 repetitions according to the experiment pattern, and it was found that there were significant differences between all observed agricultural characteristics and quality characteristics. Of varieties, the duration of the day of Spike. Svevo is, Burgos, Ovidio and (124 days) -mencek (the 141gun) , Sorgul in the number of plants m2 (400 pieces) – Menceki (256 pieces), plant height, the synagogue will bagaca (117cm) – Burgos (71cm) ,spike length, Bağacak (8.33 cm) – Svevo in (5.79 cm), the number mencek basakcik in Virgo (22.12 pieces ) -Havrani (18.15 pieces), number of grains and grain Cesare (55.97 pieces) -Sorgul (33.92 pieces) and Svevo weight is grain (1.62 g) -Havrani (1,3 g), Burgos-thousand seed weight (g 26.517) -Sorgul (37.962 g), grain yield Ovidio (198,75 kg/DA) -the Menceki (133.5 kg/da ), hectoliter weight Ovidio (0,722 G) – Burgos (0.674 g ),wet gluten values ,Menceki (34.35%), - Cesare (16.20% Protein ( % ) ratio Burgos ((19.40%) - Bağacak (15.85%), SDS sedim value ranged from the highest variety Burgos (25 ml) -Menceki (18.5 ml).