Tip 2 diyabetli hastalarda eğitimin ve telefon ile yapılan takibin hastaların yaşam kalitesi, öz etkililik ve metabolik değişkenler üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of education and telephone follow-up on the quality of life, self efficacy, and metabolic variables in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 661649
  2. Yazar: NEDA MOAIEDZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırma Tip 2 diyabetli hastalarda eğitimin ve telefon ile yapılan takibin hastaların yaşam kalitesi, öz etkililik ve metabolik değişkenler üzerine etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma Emam Reza Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğinde Ocak 2018-Aralık 2020 tarihleri arasında yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini kayıtlı, en az altı ay önce ADA kriterlerine göre Tip 2 diyabet tanısı konan hastalardan, 252 kişi oluşturdu. Çalışmaya dahil edilecek diyabetli bireyler rastlantısal örneklem yöntemiyle randomizasyonla üç gruba ayrıldı. Çalışma kontrol grubu 73 kişi, eğitim grubu 72, eğitim+SMS grubu 70 kişi olarak tamamlandı. Araştırma verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanan anket formular; Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Kalitesi (Kısa Form 36) ve Öz-Etkililik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde; Kolmogorov-Smirnov Testi, T Testi ve Wilcoxon Signed Ranks Testi, Kolmogorov Smirnov, Ki kare, Anova kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: This study was conducted to examine the effects of education and telephone follow-up on patients with type 2 diabetes on quality of life, self-efficacy, and metabolic variables. Methods: The research was conducted semi-experimentally in Emam Reza Hospital Endocrinology Outpatient Clinic between January 2018 and December 2020. The population of the study consisted of 252 individuals who were recorded and diagnosed with Type 2 diabetes according to ADA criteria at least six months ago. Diabetic individuals to be included in the study were randomized into three groups by random sampling method. The study was completed as control group 73 people, training group 72, training + SMS group 70 people. In collecting research data; questionnaire forms prepared by the researcher; Personal Information Form, Quality of Life (Short Form 36) and Self-Efficacy Scale were used. In the statistical analysis of the data; Kolmogorov-Smirnov Test, T Test and Wilcoxon Signed Ranks Test, Kolmogorov Smirnov, Chi square, Anova were used.