Generative mechanisms of Turkish - American defense relations: 1973-1980 a critical realist approach
Türk-Amerikan savunma ilişkilerini üreten mekanizmalar: 1973-1980, bilimsel gerçekçi bir yaklaşım
  1. Tez No: 661648
  2. Yazar: MUSTAFA TANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Türk-Amerikan ilişkileri 1974'te sert bir dibe vuruş yaşadıktan sonra, 1980 yılına gelindiğinde Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile yüksek düzeyde bir işbirliğine sahip olmuştur. Dolayısıyla bu tez, ikili ilişkilerin sadece altı yıl içinde çatışma düzeyinden yüksek düzeyde bir işbirliğine nasıl dönüştüğünü incelemeyi ve ikili ilişkilerde değişimi üreten mekanizmaları ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, Aristo'nun dört neden öğretisine dayalı olarak geliştirilmiş olan bir nedensellik teorisi uygulanmış; incelenen dönemde söz konusu ilişkilerin temel kilometre taşlarını oluşturan olaylar, 1975 yılında uygulanan ambargo, 1978 yılında ambargonun kaldırılması ve 1980 yılında Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın imzalanması, yapısal, amil, maddi ve fikirsel nedenler bağlamında incelenmiştir. Araştırma, temel olarak ABD'nin gizliliği kaldırılmış diplomatik yazışma ve resmi dış politika belgelerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish-American relations hit a hard bottom in 1974 and then enjoyed a high level of cooperation with the DECA of 1980. This thesis explores how bilateral relations evolved from a conflictual level to a high level of cooperation in just six years and the causal mechanisms that induced change in bilateral relations. In doing so, it targets to find out causal mechanisms of the Turkish-American defense relations during one of the most turbulent periods of this relationship. In order to solve this puzzle, a causation theory based on Aristotelian four causes typology was applied. Accordingly, structural, agential, material and ideational causes that produce the major milestones of the said relations in the studied period were analyzed in the light of the scientific realist philosophy. Hence, the study reviews the arms embargo imposed upon Turkey in 1975, the removal of that embargo in 1978, and the signature of the Defense and Economic Cooperation Agreement in 1980 based on the declassified official US foreign policy documents.