Köpeklerde distemper hastalığında TLR1-9 genleri ve miR-155 ekspresyonunun araştırılması
Investigation of the expression levels of TLR1-9 genes and miR-155 on distemper disease in dogs
  1. Tez No: 661656
  2. Yazar: FADİME DALDABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, köpek distemper hastalığında, immun yanıt oluşmasında görevli Toll-Benzeri Reseptörleri 1-9 (TLR1-9) kodlayan genler ve microRNA-155 (miR-155)'in, hasta köpeklerde tedavi önce ve sonrasında ekpresyon düzeylerinin ve TLR 1-9, miR-155 ve hematolojik parametreler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada incelenen hayvanlar Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi klinikleri ve Kayseri'de bulunan özel kliniklerden temin edildi. Çalışma materyali 2-6 aylık yaşta, farklı ırk ve cinsiyette, distempere karşı aşılanmamış, Hızlı test kiti ve Revers Transkriptaz-Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) ile distemper pozitif olduğu belirlenmiş 20 köpek oluşturmuşdu. Göz ve burunda mukoprulent akıntı, öksürük ve ishal gibi belirtiler gösteren köpeklerden alınan nazal-okuler svap örnekleri kullanılarak yapılan hızlı kit uygulaması ile rutin tanı ve tedavi takibi amacıyla tedavi öncesi ve sonrası alınan kan örnekleri ile genetik ve hematolojik analizler gerçekleştirildi. Hasta köpeklere destek tedavi prosedürü uygulandı. Genetik analizler için plazma örneklerinden miRNA, tam kan örneklerinden mRNA izolasyonları yapıldı. Elde edilen mRNA ve miRNA'ların ekspresyon analizleri SYBR Green yöntemi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the expression levels of Toll-Like Receptor (TLR)1-9 genes and microRNA-155 (miR-155) before and after distemper disease treatment. miR-155 and TLR1-9 are responsible for the immune response in canine distemper disease. The study group consists of dogs brought to Erciyes University, Veterinary Faculty, Training, Research and Practice Hospital clinics and private clinics in Kayseri. The study material consisted of 2-6 months age, of different breeds and gender, 20 unvaccinated dogs, determined to be distemper positive by a rapid test kit and Reverse-Transcriptase Polymerase Chain Reaction (RT-PCR). The rapid kit application was applied to nasal-ocular swab samples taken from dogs with distemper-related symptoms such as mucopurulent discharge in the eyes and nose, cough, and diarrhea. Genetic and hematological analyses were performed on blood samples taken before and after the treatment for routine diagnosis and treatment follow-up. A supportive treatment procedure was applied to sick dogs. For genetic analysis, miRNA from plasma samples and mRNA from whole blood samples were isolated. The expression of mRNA and miRNA were investigated by SYBR Green method.