Farklı irrigasyon solüsyonlarının biyoseramik esaslı kanal dolgu patının kalsiyum iyon salınımı ve bağlanma dayanımı üzerine etkisi
Investigation of the effect of different irrigation solutions on bioceramic-based sealer calcium ion release and push-out bond strength
  1. Tez No: 661657
  2. Yazar: CEYDA DİLARA TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HESNA SAZAK ÖVEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Günümüzde yaygın olarak kullanılan biyoseramik esaslı kök kanal dolgu patları yüksek miktarlarda kalsiyum iyon salınımı yapmaktadır. Literatürde ise bu materyallerin iyon salınımı özelliklerini etkileyen faktörlerin araştırıldığı çalışmalar çok sınırlı sayıdadır. Başarılı bir endodontik tedavide kök kanal dolgu materyali ile dentin arasında bağlanma istenilen bir özelliktir. Bağlanma; kök kanal dolgu materyalinin kök kanalından ayrılmaya karşı gösterdiği dirençtir. Bu çalışmada endodontide yaygın olarak kullanılan yıkama solüsyonlarının biyoseramik esaslı bir dolgu patı olan BioRoot RCS' in kalsiyum iyon salınımı ve bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 80 adet tek köklü alt premolar diş atomik absorbsiyon spektrofotometrik analiz ve push-out testi için 2 ana gruba ayrıldı. Dişler kullanılan son yıkama solüsyonuna göre (%5,25 NaOCl, %17 EDTA, %2 CHX, %0,9 NaCl (kontrol grubu)) her grupta 10 diş olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Yıkama işleminden sonra spektrofotometrik analizle kalsiyum iyon konsantrasyonu ölçülecek 40 dişin bukkal yüzeyine yapay rezorptif defekt oluşturuldu. Dişlerin BioRoot RCS kanal dolgu patı ve gütaperka kullanılarak kanal tedavileri tamamlandı. Örnekler içinde 5 ml distile su olan falkon tüplerine konuldu 1., 7., 14. ve 28. günlerde ölçüm yapıldı. Grup 2' ye ait 40 diş ise sertleşmenin tamamlandığı 3. haftanın sonunda akrile gömülerek her dişin orta üçlüsünden ikişer kesit alındı. Daha sonra örneklere Instron cihazında push-out testi uygulandı. Bulgular ve Sonuçlar: 1 ve 7. günlerde %17 EDTA, %5,25 NaOCl ve %2 CHX yıkama solüsyonlarının BioRoot RCS'in kalsiyum iyon salınımına etkisinin değerlendirilmesinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0,05). 14. ve 28.
Özet (Çeviri)
Objective: Bioceramic based root canal sealer, which are widely used today, release high amounts of calcium ions. In the literature, there are very limited studies investigating the factors affecting the ion release properties of these materials. Bonding between root canal filling material and dentine is a desired feature in a successful endodontic treatment. In this study, the effects of the irrigation solutions commonly used in endodontics on the calcium ion release and bond strength of BioRoot RCS, a bioceramic based sealer, were investigated. Materials and Methods: 80 single root mandibular premolar teeth were divided into 2 main groups for atomic absorption spectrophotometric analysis and pushout test. The teeth were divided into 4 groups with 10 teeth in each group according to the final irrigation solution (5.25% NaOCl, %17 EDTA, %2 CHX, 0.9% NaCl (control group)). After the final irrigation, artificial resorptive defects was simulated on the buccal face of 40 teeth, whose calcium ion concentration will be measured by spectrophotometric analysis. Root canal treatments of the teeth were completed using BioRoot RCS and gutta percha. The samples were placed in falcon tubes with 5 ml of distilled water. Measurement was made on the 1st, 7th, 14th and 28th days. 40 teeth belonging to Group 2 were embedded in acryl at the end of the 3rd week when the hardening was completed and two sections were taken from the middle trio of each tooth. Then, push-out test was applied to the samples on the Instron device. Results and Results: There is no statistically significant difference in evaluating the effect of 17% EDTA, 5.25% NaOCl and 2% CHX irrigation solutions on the calcium ion release of BioRoot RCS on the 1st and 7th days (p> 0.05).