Tyloxapol ile indüklenmiş hiperkolesterolomik ratlarda centranthus longiflorus ve beta-sitosterolün koruyucu etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological examination of the protective effects of centranthus longiflorus and beta-sitosterol in hypercholesterolomic rats induced by tyloxapol
  1. Tez No: 661658
  2. Yazar: MERYEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma ile tyloxapol ile indüklenmiş ratların farklı dokularında (karaciğer ve böbrek) Centranthus longiflorus (CL) toprak üstü bölümünün etanol bitki ekstraktı ve β-sitosterol (βS) ün koruyucu etken olma potansiyelleri histopatolojik açıdan araştırıldı. Materyal ve Metot: Çalışmada kullanılan materyallerden Wistar dişi ve erkek ratlar, tyloxapol (TY), anacetrapib (ACP), diğer sarf malzemeler ve kitler satın alındı. Ratlardan 8 farklı deney grubu oluşturuldu. CL bitki ekstraktının ve βS'nin farklı konsantrasyonlarının hazırlanması, hiperkolesterolominin ratlarda deneysel indüksiyonu gerçekleştirildikten sonra kan numunelerinden total kolesterol (TK), total trigliserit (TG) ve LDL kolesterol (LDL-K) değerleri ölçüldü. Ratlardan karaciğer ve böbrek dokuları alınıp histopatolojik inceleme gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the protective potential of Centranthus longiflorus (CL) whole plant extract and β-sitosterol (βS) in different tissues (liver and kidney) of rats induced by tyloxapol was investigated histopathologically. Materials and Methods: Wistar female and male rats, tyloxapol (TY), anacetrapib (ACP), other consumables and kits were purchased from the materials used in the study. 8 different experimental groups were formed from experimental animals. After the preparation of different concentrations of CL plant extract and βS, experimental induction of hypercholesteroloma in rats, total cholesterol (TC), total triglyceride (TG) and LDL cholesterol (LDL-C) values were measured from blood samples. Liver and kidney tissues were taken from experimental animals and histopathological examination was performed.