Acil serviste çalışan hemşirelerin iş stresi ve tıbbi hata yapma eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between work stress and medical mistake tendencies of nurses working in the emergency department
- Tez No: 661665
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜKKE KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, acil serviste çalışan hemşirelerin iş stresleri ile hata yapma eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi; ilişkisel tarama modeli kullanıldı. Verilerin toplanmasında Hemşireleri Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim, Algılanan İş Stresi Ölçeği kullanıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde Anadolu yakasında bulunan özel hastane grubu (3adet) ve bir adet özel hastane oluşturdu. Hastanelerin acil servisleri birinci seviyedir. Hastanelerin toplam 200 acil servis hemşiresi vardı. Evren örneklem büyüklüğü hesabına göre 200 kişilik evren için gerekli olan örneklem sayısı 140 kişi ile sınırlıdır. Örneklemi ana kütle içinden rastgele örnekleme yöntemi aracılığı ile seçilmiş olan 150 acil servis hemşireleri oluşturdu (106 kadın, 44 erkek). Veriler SPSS 22.0 programı ile tanımlayıcı (ortalama, standart sapma, yüzde) yöntemler, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans (anova) testi, korelasyon analizi, Post Hoc testi kullanılarak analiz edildi. Araştırmada hemşirelerin %54'ü daha önce tıbbi bir hatayla karşılaşmış, %46'sı ise tıbbi hatayla karşılaşmamıştı. Hemşirelerin hasta güvenliğini tehdit eden ve en sık karşılaştıkları tıbbi hatalar, yanlış ilaç uygulama (%36,7), iğne/kesici alet yaralanması (%58), hasta düşmeleri (%41,3) dir. Tıbbi hataların %93,3'ünün iş yükünün fazla olması, %91,3'ünün yoğun çalışma programı, %91,3'ünün personel azlığı; %82'sinin stres yaşamaları ve %79,3'ünün yorgunluk/bitkinlik nedeniyle olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, araştırmada hemşirelerin tıbbi hata yapma düzeylerine etki eden unsurlar, yoğun stres yaşamaları, acil serviste yoğun bir çalışma temposunun olması dolayısı ile hemşirelerin dikkatinin dağılması, hasta sayısının fazlalığı nedeni ile karışıklık yaşanması olduğu belirlendi. Acil servis hemşirelerinin iş stresi nedeni ile yapmış olduğu tıbbi hataları kapsayan sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Araştırmanın, daha çok katılım sağlanan gruplarda yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out descriptively in order to determine the relationship between the job stress of nurses working in the emergency department and their tendency to make mistakes; Relational scanning model was used. Introductory Information Form for Nurses, Tendency to Medical Errors in Nursing, Perceived Job Stress Scale were used to collect data. The universe of the study was composed of 3 private hospitals located on the Anatolian side of Istanbul and one private hospital. Emergency services of hospitals are first level. The hospitals had a total of 200 emergency room nurses. According to the population sample size calculation, the required sample size for a 200-person population is limited to 140 people. The sample consisted of 150 emergency room nurses (106 females, 44 males) who were randomly selected from the main population using the method of sampling. The data were analyzed using descriptive (mean, standard deviation, percentage) methods, independent sample t-test and one-way variance (ANOVA) test, correlation analysis, and Post Hoc test with SPSS 22.0 program. In the study, 54% of the nurses had experienced a medical error before, and 46% did not encounter a medical error. The most common medical errors that nurses face and threaten patient safety are wrong drug administration (36.7%), needle / cutting device injuries (58%), and patient falls (41.3%). 93.3% of medical errors have a high workload, 91.3% of an intensive work schedule, 91.3% of staff shortages; It was determined that 82% were due to experience stress and 79.3% were due to fatigue / exhaustion. As a result, it was determined that the factors that affect the level of medical errors of nurses, their intense stress, the distraction of nurses due to the intense working pace in the emergency service, and confusion due to the large number of patients in the study. There are a limited number of studies covering the medical mistakes that emergency service nurses made due to work stress. It is recommended to conduct the research in groups with more participation.