Adölesan sporcularda spor dalının ve fiziksel özelliklerin kas iskelet sistemi yaralanması üzerine etkisi
The effect of sport and physical properties on musculoskeletal injury in adolescent athletes
  1. Tez No: 661664
  2. Yazar: DİDEM DÜZEL SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BEYZA BEYZADEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde spora katılan çocuk ve adölesan sayısı ciddi bir artış göstermiştir, bu artış beraberinde spor yaralanma oranının artmasına sebep olmuştur. Sporun neredeyse her dalında sporcunun beklentisi farklı olabilmektedir ve sporcunun ilgilendiği spor dalında başarılı olabilmesi için gerekli antropometrik ve motorik yeterlilikleri karşılıyor olması gerekmektedir. Antropometrik ve motorik performansları yeterli olmayan sporcuların yaralanma geçirme riski daha yüksektir, önemli olan bu riskleri minimum düzeye indirmek ve bireyi vücut kompozisyonuna uygun spora yönlendirmektir. Bugünün çocukları yarının sağlıklı yetişkinleri olacağından, onlar için özgün fiziksel aktivite programları tasarlanmalı ve yaygınlaştırılmalıdır. Bu çalışmanın amacı, 7-14 yaş arasında herhangi bir spor dalıyla ilgilenen adölesanların antropometrik ve motorik ölçümlerinin alınıp geçmişte yaşadıkları yaralanmaların türü, sıklığı, buna etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi ve yaralanmalar ile fiziksel yatkınlığın şu anda yaptıkları spor türü ile arasında bir ilişki olup olmadığının saptanmasıdır. Çalışma, İstanbul'un Başakşehir ilçesinde yaşayan 7-14 yaş aralığında olan 480 öğrenci ile yapıldı. Çalışmada, antropometrik veriler, boy ve kilo ölçümü, oturma yüksekliği ve el kavraması ile değerlendirildi. Motorik veriler değerlendirilirken esneklik otur uzan testi ile, denge flamingo testi ile, çeviklik ölçümü zigzag testi ve kuvvet durarak uzun atlama testleri ile değerlendirildi ve değerler kaydedildi. Çalışma verilerinin istatistiksel analizi için“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Version 21.0 (SPSS inc., Chicago, IL, ABD) istatistik programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the number of children and adolescents participating in sports has increased significantly, which has led to an increase in the rate of sports injury. Expectations from athletes in almost every branch of sport can be different and the athlete must meet the necessary anthropometric and motoric competencies in order to be successful in that branch. Athletes whose anthropometric and motoric performances are not sufficient have a very high risk of injury, and the important thing is to minimize these risks and direct the individual to sports suitable for body composition. Since today's children will be healthy adults of tomorrow, specific physical activity programs should be designed and popularized for them. The aim of this study is to take anthropometric and motoric measurements of adolescents who are interested in any sport branch between the ages of 7-14 and to determine the type and frequency of injuries experienced in the past, to determine whether there is a relationship between injuries and the type of sports they are doing now. The study was conducted with 480 students aged 7-14 living in the Başakşehir district of Istanbul. In the study, anthropometric data were evaluated using height and weight measurements, sitting height and handgrip. While evaluating the motor data, flexibility was evaluated with the sit and reach test, the balance flamingo test, the agility measurement with the zigzag test and the force standing long jump tests and the values were recorded. For the statistical analysis of the study data, the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Version 21.0 (SPSS inc., Chicago, IL, USA) statistical program was used.