Endemik anadolu sığla ağacı (Liquidambar orientalis mill.) ekstraktlarının ve yağının antikanser, dna koruma ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of anti-cancer, dna protection and antimicrobial activities of extracts and oils of endemic anatolia sweetgum tree (Liquidambar orientalis mill.)
  1. Tez No: 661671
  2. Yazar: BUKET USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CENGİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kanser hücreleri, sağlıklı hücrelerin aksine sürekli bölünürler ve ölümsüzdürler. Kanser hastalığa karşı birçok farklı tedavi yöntemi ve ilaç geliştirilmiş olmasına karşın doğal olarak bulunan, kanser mekanizmasının direncini kırabilecek yeni ilaç hammaddesi arayışı hala sürmektedir. Anadolu Sığla Ağacı (Liquidambar orientalis Mill.) dünya üzerinde sadece ülkemizin Güneybatısında bulunan ve değişen çevre koşullarına rağmen yüzyıllardır varlığını korumayı başaran endemik bir ağaç türüdür. Günümüzde ağacın gövdesinin yaralanması ile elde edilen sığla yağından birçok alanda faydalanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Anadolu Sığla ağacından farklı çözücüler ile elde edilen ekstraktların ve ağaç yağının; A549 akciğer kanseri hattı, MDA-MB 231 meme kanseri hattı ve PC3 prostat kanseri hücre hattı kullanılarak MTT hücre canlılığı analizleri yapılmıştır. Analiz sonucunda, sığla ağacı yağının tüm hücre hatları üzerinde ve iki farklı zaman aralığında en fazla sitotoksik etkiyi gösteren ekstrakt olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ekstraktlar ve yağ ile muamele edilmiş hücre hatlarının apoptotik ve otofajik marker gen ifadeleri kantitatif gerçek zamanlı PZR yöntemi ile analiz edilmiştir. Ekstratların ve yağın DNA koruma analizleri yapılan pUC19 plazmid DNA'sı kullanılarak yapılmış olup, 10, 20 ve 50 mg/ml konsantrasyonlarında DNA koruma aktivitesi görülmemiştir. Antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesi amacıyla 12 farklı bakteri üzerinde mikrodilüsyon yöntemi ile minumum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) ve minumum bakterisidal konsantrasyonları (MBK) bulunmuştur. Antimikrobiyal etki gösteren bakteri sayıları göz önüne alındığında en etkili olan ekstraktlar sırasıyla; sığla yağı, methanol, su ve etil asetat ekstraktı olmuştur. Sığla yağının antikanser etkisinin deney hayvanları ve klinik çalışmalara taşınarak yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Unlike healthy cells, cancer cells are constantly dividing and immortal. Although many different treatment methods and drugs have been developed against the disease, the search for new pharmaceutical raw materials, which are naturally found in nature and which may break the resistance of the cancer mechanism, still continues. Anatolian Sweetgum Tree (Liquidambar orientalis Mill.) is an endemic tree species which is found only in the southwest of the our country and managed to maintain its existence for centuries despite the changing environmental conditions. Today, sweetgum oil obtained from the injury of the tree trunk is still used in many areas. In this thesis, the extracts obtained with different solvents from Anatolian Sweetgum tree and tree oil; MTT cell viability analyzes were performed using A549 lung cancer line, MDA-MB 231 breast cancer line and PC3 prostate cancer cell line. As a result of the analysis, sweetgum oil was found to be the most cytotoxic extract on all cell lines and in two different time intervals. Furthermore, apoptotic and autophagic marker gene expressions of extracts and oil treated cell lines were analyzed by quantitative real-time PCR method. DNA protection analyzes of extracts and oil were performed using pUC19 plasmid DNA, with no DNA protection activity at concentrations of 10, 20 and 50 mg/ml. In order to determine the antimicrobial activity, minimum inhibition concentrations (MIC) and minimum bactericidal concentrations (MBC) were determined by microdilution method on 12 different bacteria. Considering the number of bacteria showing antimicrobial effect, the most effective extracts were; sweetgum oil, methanol, water and ethyl acetate. It is considered that the anticancer effect of sweetgum oil should be carried to experimental animals and clinical studies.