Metsisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) enfeksiyonu için hızlı uyarı sistemi
Rsystem for methicillin resisistant Staphylococcus aureus (MRSA)
- Tez No: 661672
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOLUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, insan vücudunda patojen olarak görülen MRSA için hızlı tespit sistemi kurulmuştur. Çalışmada belli yoğunluklarda bulunan MRSA tespiti hangi saat aralığında tespit edildiği test edilmiştir. Sekiz saatin sonunda yüksek ve orta yoğunluklu brothlarda MRSA test edilirken on saatin sonunda tüm yoğunluklardaki MRSA üremesi test edildi. Deneyin 24 saat sonrasında ependorflar tamamen renk değiştirmişlerdi. Bu tespit sisteminde hem kalitatif hem de kantitatif sonuç alındı. Kalitatif sonuç olarak RGB sensörü pozitif sonuçta yeşil yanarken negatif sonuçta kırmızı yanmaktadır. Kantitatif olarak sonucun negatif veya pozitif olduğu aurdino programının seriport ekranında gösterildi. Sonuç olarak, çalışmada tasarlanan sistemin MRSA tespitinde spesifik, tutarlı, hızlı, düşük maliyetli, eğitmenli teknisyen gerektirmeyip PCR testi yapılmadan önce tarama testi olarak kullabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, a rapid detection system was established for MRSA detection, which is a pathogen in that causes hospital infections. The study mainly focused on faster diagnosis and rapid evaluation. MRSA was tested in high and medium density broths at the end of eight hours, while MRSA growth at all intensities was tested after ten hours. The ependors had completely changed color after 24 hours of the experiment. Both qualitative and quantitative results were obtained in this detection system. As a qualitative result, the RGB sensor lights up green for a positive result and red for a negative result. Quantitatively, whether the result was negative or positive was shown on the seriport screen of the aurdino program. As a result, we think that the system designed in the study can be used as a screening test before performing the PCR test, without requiring a specific, consistent, fast, low cost, trained technician for MRSA detection.