Melanin konsantre eden hormon nöronlarının iştah ve ödül regülasyonundaki rolü
The role of melanin concentrating hormone neurons in appetite and reward regulation
- Tez No: 661673
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İştah ve ödül algısı, fizyolojik birer durum olmanın yanı sıra, merkezi ve periferal sinir sisteminde bulunan çok karmaşık sinirsel ağlar tarafından kontrol edilmektedir. Hipotalamusta bulunan çekirdek ve alanların, enerji homeostazını düzenlediği ve ödül algısı yarattığı bilinmektedir. Lateral Hipotalamik Alan nöral alt gruplarından olan ve oreksijenik olduğu düşünülen Melanin Konsantre Eden Hormon (MCH) nöronları, önemli iştah ve ödül merkezleriyle sinaptik iletişim halinde bulunmakta, fakat etkisi ve rolü henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada, MCH nöronlarının akut iştah ve ödül regülasyonu üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Pmch-cre transgenik farelerin MCH nöronlarının akut aktivasyonunun ve inhibisyonunun kısa süreli iştah üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, oreksijenik olduğu düşünülen bu nöronların, akut iştahı başlatmakta ve sürdürmekte yetersiz kaldığı belirlenmiştir. Optogenetik ve kemogenetik metotlar ile test edilen lokomotor aktivite düzeyinde bir farklılık saptanmamış; ancak MCH nöron baskılanmasının anksiyolitik etkileri olduğu gözlenmiştir. Ödül algısının anlaşılabilmesi için, MCH nöronlarının foto-uyarımı besin tüketimi ile eşleştirilmiş; tüketilen her besin için nöral aktivasyon sağlanınca besin tüketiminin arttığı anlaşılmıştır. Deneyler sonucunda bu nöronların iştahı etkilemediği tespit edildiğinden, gözlemlenen artışın MCH nöronlarının tetiklediği ödül algısından kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Bu noktadan yola çıkılan deneylerde, besin veya post-oral bir ipucundan bağımsız olarak nöral aktivasyonun oto-uyarım olarak farelerin kontrole bırakılmasının, uyarım oranlarını anlamlı olarak arttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, MCH nöronları akut iştahı başlatma ve sürdürmede yetersiz kalırken, bu nöronların uyarımının post-oral etmenlerden bağımsız olarak ödül algısını tetiklediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Appetite and reward perception, besides physiological regulation, is controlled by complex neural networks in central and peripheral nervous system. Nuclei and areas in the hypothalamus are known to regulate energy homeostasis and create a sense of reward. Melanin Concentrating Hormone (MCH) neurons of Lateral Hypothalamic Area are thought to be orexigenic due to their synaptic communication with important appetite and reward centers. Yet, the role of MCH neurons in appetite and reward regulation remained known. In this study, the effect of MCH neurons on acute appetite and reward regulation was investigated. The effect of acute activation and inhibition of MCH neurons on short-term appetite was studied. The findings demonstrated that MCH neurons, which were initially thought to be orexigenic, remained ineffective in triggering or sustaining the appetite. Locomotor activities and anxiety levels were tested with optogenetic and chemogenetic methods. No difference was observed in locomotor activity, yet MCH neural inhibition exhibited anxiolytic effects. In order to evaluate their role in reward mechanism, photo-stimulation of MCH neurons was paired with food, where significant increase in food consumption was detected. Since MCH neurons were found to be ineffective in appetite control, this increase pointed out their rewarding characteristic upon stimulation. Therefore, the post-oral cues were removed, and neural activation was offered as self-stimulation. Interestingly, in the absence of a post-oral cue, the rate of MCH neuron self-stimulation rate elevated significantly. Collectively, MCH neurons are insufficient to initiate or maintain acute appetite, yet their activation triggers reward mechanisms independent of post-oral cues.