Effect of ozone pretreatment on methane production and microbial community structure of single-stage anaerobic digesters
Ozon ön arıtımının tek aşamalı anaerobik çürütücülerdeki metan üretimi ve mikrobiyal konsorsiyum üzerine etkisi
- Tez No: 661683
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT İÇGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Atıksu arıtma tesislerinde üretilen çamur miktarının giderek artması çevresel, halk sağlığı ve ekonomik açıdan birçok sorunu beraberinde getirmektedir. En yaygın çamur stabilizasyon yöntemi olan anaerobik çürütme (AÇ), çamurun enerji potansiyelini metan bakımından zengin biyogaz olarak ortaya çıkarmak için kullanılmaktadır. Çeşitli ön arıtım yöntemleri hız sınırlayıcı hidroliz adımını kolaylaştırarak AÇ verimliliğini artırmak için uygulanmaktadır. Ozon ön arıtımı, metan üretiminin iyileştirilmesi, çamur azaltımı ve patojen giderimi için uygulanan dikkate değer bir yöntemdir. Bu nedenle, bu çalışmada 0.03, 0.06 ve 0.09 g O3/g TSS dozlarındaki ozon ön arıtımının yarı kesikli işletilen mezofilik tek aşamalı anaerobik çürütücülerdeki metan üretimi ve mikrobiyal konsorsiyum üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Anaerobik çürütücüler pH, sıcaklık, kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam nitrojen, katı madde içeriği, toplam uçucu yağ asitleri, metan üretimi ve mikrobiyal konsorsiyum açısından izlenmiştir. Metan ve mikrobiyal konsorsiyumdaki değişiklikler sırasıyla gaz kromatografisi ve floresan in situ hibridizasyon (FISH) yöntemleri ile belirlenmiştir. 0.06 g O3/g TSS ile yapılan ön arıtım, 78%'lik en yüksek metan içeriğine ulaşarak metan üretiminde %47'lik bir artış sağlamıştır. Yapılan FISH analizleri, bu ön arıtımda çalıştırılan anaerobik çürütücüde Methanosaeta türlerinin en baskın metanojenler olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing amount of sludge produced by wastewater treatment plants poses many problems in environmental, public health and economic aspects. Anaerobic digestion (AD), the most common sludge stabilization method, is used to reveal energy potential of sludge as methane-rich biogas. Various pretreatment methods are applied to enhance AD efficiency by facilitating the rate limiting hydrolysis step. Ozone pretreatment is a remarkable method for improving methane production, sludge reduction and pathogen removal. Therefore, this study investigated the effect of ozone pretreatment with varying doses of 0.03, 0.06 and 0.09 g O3/g TSS on methane production and microbial communities of mesophilic single-stage anaerobic digesters operated as semi-batch. Anaerobic digesters were monitored in terms of pH, temperature, chemical oxygen demand, total nitrogen, solids content, total volatile fatty acids, methane production and microbial community structure. Changes in methane and microbial community structure were determined by gas chromatography and fluorescence in situ hybridization (FISH) methods, respectively. Pretreatment with 0.06 g O3/g TSS resulted in 47% methane increase by achieving the highest methane content of 78%. FISH analyses revealed that Methanosaeta spp. were the most dominant methanogens in this pretreated digester.