Effect of ozone pretreatment on biogas production and microbial community structure of two-stage anaerobic digesters
Ozon ön arıtımının iki aşamalı anaerobik çürütücülerdeki biyogaz üretimi ve mikrobiyal konsorsiyum üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 663644
  2. Yazar: MERVE AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT İÇGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Arıtma tesislerinde üretilen çamur miktarı, artan nüfus ve su tüketimine bağlı olarak her geçen gün artmaktadır. Anaerobik çürütme (AÇ), atık su arıtma tesislerinde çamur hacmini azalttığı ve biyogaz üretimi sağladığı için yaygın olarak kullanılan bir çamur stabilizasyon yöntemidir. Tek aşamalı AÇ sistemlerinde, çürütücülerde uçucu yağ asidi birikimi ve pH değişiklikleri nedeniyle proses başarısızlıkları gözlenir. Bu sorunu çözmek için metan üretim aşamalarının fiziksel olarak ayrılmasıyla oluşturulan iki aşamalı anaerobik çürütme (İAAÇ) sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca, AÇ'de hız sınırlayıcı basamak olarak bilinen hidroliz aşamasını hızlandırmak için çeşitli ön arıtım uygulamaları kullanılmaktadır. Bu uygulamalardan ozonlama, güçlü oksitleme kabiliyeti ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada ozon ön işleminin İAAÇ üzerindeki etkisi biyogaz üretimi ve mikrobiyal popülasyon dinamikleri açısından değerlendirilmiştir. Bu amaçla, iki aşamalı anaerobik çürütücülere, labımızca önceden belirlenen optimum 0,06 g O3/g TAKM ozon dozu ile ön arıtım uygulanarak çalıştırılmıştır. Çürütücüler süreç boyunca, pH, kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam nitrojen, katı içeriği, toplam uçucu yağ asitleri, biyogaz/metan üretimi ve mikrobiyal konsorsiyum açısından izlenmiştir. Biyogaz ve metan üretimi su yer değiştirme yöntemi ve gaz kromatografisi ile mikrobiyal konsorsiyum ise floresan in situ hibridizasyon yöntemi ile takip edilmiştir. Sonuç olarak, metan ve biyogaz üretiminde sırasıyla %69 ve %38 artış gözlemlenmiştir. Çürütücülerde gözlenen bu artış, Methanosaeta türünün baskınlığı ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of sludge produced in treatment plants is increasing depending on the population growth and water consumption. Anaerobic digestion (AD) is a widely used sludge stabilization method in wastewater treatment plants, as it provides volume reduction and methane-rich biogas production. In single-stage anaerobic digestions, the process fails due to volatile fatty acid accumulation and pH changes. To solve this problem, two-stage anaerobic digestion (TSAD) process has emerged through physical separation of methane production stages. Various pretreatment applications are also used in AD to accelerate the rate limiting stage, hydrolysis. Of these, with its strong oxidizing ability ozonation stands out. Therefore, in this study, the effect of ozone pretreatment on TSAD was evaluated in terms of biogas production and microbial population dynamics. For this purpose, two-stage anaerobic digesters were operated after treatment with previously determined ozone dose of 0.06 g O3/g TSS and monitored in terms of pH, chemical oxygen demand, total nitrogen, solids content, total volatile fatty acids, biogas/methane production and microbial community structure. Biogas and methane production were monitored through water displacement method and gas chromatography, microbial consortium was monitored through fluorescent in situ hybridization method. Methane and biogas productions were found to be increased 69% and 38%, respectively. This increase was accounted for the dominance of Methanosaeta spp.