Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sualtı hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniğinde acil endikasyonlarla hiperbarik oksijen tedavisi gören hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients receiving emergency hyperbaric oxygen therapy with emergency indications in the undersea medicine and hyperbaric medicine clinic of Gülhane Training and Research Hospital
  1. Tez No: 661703
  2. Yazar: ENGİN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT), günümüzde bazı hastalıkların primer tedavisinde kullanılmakta, bazı hastalıklarda da multidisipliner tedavi yaklaşımı içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmada 01.01.2017-31.12.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Kliniği'nde acil olarak HBOT uygulanan hastaların demografik ve klinik verilerinin değerlendirilmesi, klinik tanılara göre tedavi sonuçlarının ve HBOT esnasında gelişmiş komplikasyonların retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza toplam 454 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda acil şartlarda en fazla HBOT uygulanan hasta grubu akut karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi (%41,4) olmuştur. En sık acil HBOT uygulanan ikinci hasta grubu ise ani işitme kaybı (%37,4) olmuştur. Diğer acil HBOT uygulanan hasta grupları ise sıklık sırasına göre retinal arter tıkanıklıkları (%18,7), Akut travmatik periferik iskemiler (%1,1), dekompresyon Hastalığı (%0,4), gazlı gangren ve nekrotizan yumuşak doku enfeksiyonu (%0,4), hava veya gaz embolisidir (%0,4). Tüm hastalar için tedavi sonuçları üç başlık altında (başarısız, kısmi iyileşme, tam iyileşme) değerlendirildi. Tam iyileşme görülen hastaları incelediğimizde en yüksek oranın (%100) gazlı gangren ve nekrotizan yumuşak doku enfeksiyonu olan hasta grubunda olduğu görüldü. Akut CO zehirlenmesi olan grupta tam iyileşme oranı %96,7, ani işitme kaybında ise tam iyileşme oranı %27,7 olarak saptandı. Genel komplikasyon oranımız ise %0.7 (3/454 hasta) olarak hesaplandı. Komplikasyonların tamamını kulak barotravmaları oluşturmuştur. Acil şartlarda HBOT uygulanan hastalıklarda tüm acil girişimlerdeki gibi gerekli tedaviye ulaşmak için harcanan zaman çok önemlidir. HBOT, dekompresyon hastalığı ve hava veya gaz embolisi için altın standarttır, HBOT uygulamasındaki gecikmeler ölümle veya kalıcı sekellerle sonuçlanabilir. Bu hastalar için erken tanı ve HBOT merkezine en kısa zamanda yönlendirme önemlidir.
Özet (Çeviri)
Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT) is currently used in the primary treatment of some diseases and is included in a multidisciplinary treatment approach in some diseases. In this study, it was aimed to evaluate the demographic evaluation of the patients who were urgently applied HBOT in the University of Health Sciences Gülhane Training and Research Hospital Undersea and Hyperbaric Medicine department between 01.01.2017-31.12.2019, retrospectively examining the treatment results and complications that may develop during HBOT according to different clinical diagnoses. 454 patients were included in the study. In our study, the group in which HBOT was applied the most was carbon monoxide (CO) poisoning with 41.4%. The second most frequently HBOT applied group was sudden hearing loss with 37.4%. Other patient groups are; retinal artery occlusion (18.7%), acute traumatic pheripheral ischemia (1,3%), decompression sickness (0,4), gas gangrene and necrotizing soft tissue infection (0,4%), Air or gas embolism (0,4%). In order to evaluate the treatment results, 3 groups (no improvement, partially recovery, complete recovery) were formed in all patient groups. When we examined the patients with complete recovery, it was seen that the highest rate was in the gas gangrene and necrotizing soft tissue infection group (100%). Our complication rate was calculated as 0.7% (3/454 patients). Ear barotrauma constitutes all of the complications. As in all emergency procedures, the time spent to reach the necessary treatment is very important in diseases that undergo HBOT under emergency conditions. HBOT is the gold standard for decompression sickness and air or gas embolism, delays in HBOT administration can result in death or permanent sequelae. Early diagnosis and referral to HBOT center as soon as possible is important for these patients.