Harran Ovasındaki bazı suların sulama suyu kalitesi açısından sınıflandırılması
The Classification of some waters in Harran plain in terms of irrigation water
- Tez No: 66172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Teıi HARRAN OVASINDAKİ BAZI SULARIN SULAMA SUYU KALÎTESİ AÇISINDAN SINIFLANDIRILMASI Feti KİRTİŞ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dak 1997 Sayfa: 44 Bu araştırmada, 1996 yılı mart ve temmuz aylarında Harran Ovasının bazı bölümlerinden alınan 26 adet yer altı ve yer üstü sularının kimyasal özellikleri belirlenmiş, bu özellikler arasındaki ilişkiler istatistiksel yönden araştırılmış ve sulama suyu kalitesi açısından değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, suların önemli bir kısmının orta tuzlu ve az sodyumlu sular sınıfına (C2Sı) girdiği belirlenmiştir. Ayrıca, suların mart ve temmuz aylarındaki kalite sınıflarında önemli bir değişiklik olmadığı saptanmıştır. Araştırma konusu suların pH değerleri ile sadece (C
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE CLASSIFICATION OF SOME WATERS IN HARRAN PLAIN IN TERMS OF IRRIGATION WATER QUALITY Feti KtRTİŞ Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Sou. 1997, Page: 44 In this research, the monts of March and July in 1996, the chemical features of 26 units of ground and surface water samples taken from some parts of Harran Plain have been indentified, the relationship between these features have statistitically been investigated and evaluated in terms of the irrigation water quality. The results of the analysis showed that, the major part of water was in medium salty and low in sodium class water (C2Si). In addition, it also idendified that, there was no considerable change in the water quality category in March and July. Positive correlation which is significant generaly at the 5% level of beetwen the values of water pH and ( CO3“ + HCO3”) have been found. As for all features except pH, dual correlation which is important at 1% level of have been indentified. Finally, it has been concluded that, drainage channel, drains and some of the ground waters from which are subject to this research should have not be used for irrigation. KEY WORDS: Surface and ground irrigation water, water quality, pH, EC, S.A.R.,R.S.C.,S.S.P.