Şanlıurfa İli Merkez İlçe tarım işletmelerinde optimal işletme organizasyonları ve yeter gelirli işletme büyüklüğünün tespit edilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 66173
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİ MERKEZ İLÇE TARIM İŞLETMELERİNDE OPTİMAL İŞLETME ORGANİZASYONLARI ve YETER GELİRLİ İŞLETME BÜYÜKLÜĞÜ Ferhat ŞELLİ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı 1996, Sayfa. 101 Bu araştırma Şanlıurfa ili merkez ilçesinde tarımsal işletmelerin optimum işletme organizasyonu ve yeter gelirli işletme büyüklüğünü belirlemek amacıyla 1993 - 1994 üretim döneminde ve toplam 82 işletmede yürütülmüştür. Verilerin toplanması aşamasında anket yöntemi, işletmelerin optimum organizasyonu ve yeter gelirli işletme büyüklüğünün belirlenmesinde doğrusal programlama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucu belirlenen yeni organizasyonlar ile mevcut organizasyonlara göre, 1 - 50 da işletme büyüklük grubunda % 266, 51 - 100 da işletme büyüklük grubunda % 166, 101 - 200 da işletme büyüklük grubunda % 184, 201 dekardan fazla işletme büyüklük grubunda % 179 ve işletmeler ortalaması için % 184 oranında brüt kâr artışı sağlanabileceği belirlenmiştir. Ayrıca bir çiftçi ailesi için yeterli tarımsal geliri verebilecek asgari işletme büyüklüğünün 47.53 dekar ile 52.53 dekar arasında değiştiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler. Ekonomik Analiz Optimum İşletme Organizasyonu Yeter Gelirli İşletme Büyüklüğü Şanlıurfa
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINATION Of OPTIMAL FARM ORGANISATION and THE SUFFICIENT INCOME FARM SİZE IN THE MIDDLE DISTRICT OfŞANLHJRFA Ferhat ŞELLİ Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economic Science 1996, Page. 101 This research was carried out to determine of minimum farm size which has sufficient income, and to achieve optimum farm organization of enterprises for farm in villages depent of Şanlıurfa city, on 82 farm holdings during the production period of 1993 -1994. For gathering the data interview method and for planning of enterprises linear programing method were used. According to the results of planning; increasing of gross profit were datermined for the farm size in 1 - 50 decares, in 51 - 100 decares, in 101 - 200 decares and more than 200 decares as respectively; 266 %, 166 %, 184 % and 179 % by optimum farm organizations increasing, of gross profit were determined as 184 % for awerage size of enterprises. Farm size which has sufficient income for a farmer family were resolved between 47.53 and 52.53 decares. Key Words : Economic Analysis Farm Organization Sufficient Income Farm Size Şanlıurfa