Harran Ovası şartlarında bazı soya (Glycine max. L.) çeşitlerinin en uygun ekim zamanının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on optimum planting date of some soybean (Glycine max. L.) cultivars in Harran Plain conditions
  1. Tez No: 66176
  2. Yazar: ERKAN BOYDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Doktora Tezi HARRAN OVASI ŞARTLARINDA BAZI SOYA ( Glycine max. L. ) ÇEŞİTLERİNİN EN UYGUN EKİM ZAMANININ BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA. Erkan BOYDAK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 104 Bu çalışma Harran Ovası şartlarında, 1995 ve 1996 yıllarında farklı olgunlaşma grubuna giren AP-240, P-9292, A-3127, SA-88, P-9441, MC-420 çeşitlerinin beş farklı ( 25 Nisan, 16 Mayıs, 6 Haziran, 26 Haziran ve 15 Temmuz) tarihte ekilerek verim ve verime etkili bazı karakterler üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. İncelenen özellikler yönünden çeşitlerin farklı ekim zamanlarından önemli derecede etkilendikleri görülmüştür. Ekim tarihi bakımından dekara tohum verimleri, iki yıllık ortalamaya göre, 244,829 - 357,575 kg/da arasında değişim gösterip, en uygun ekim tarihi her iki yılda da 6 Haziran olarak tesbit edilmiştir. Çeşitlere göre ise, değerler 254,560 - 326,495 kg/da arasında değişim gösterip, MC-420 çeşiti her iki yılda da iyi sonuç vermiştir. 15 Temmuz tarihi ve AP-240 çeşiti en düşük sonuçlan vermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekim Zamanı, Soya, II. Ürün ve Çeşit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON DETERMINING PLANTING DATE OF SOME SOYBEAN ( Glycine max. L. ) CULTTVARS IN HARRAN PLAIN CONDITIONS. Erkan BOYD AK Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crop. 1997, Page: 104 This study was conducted to determine the effect of different planting dates on the yield and yield components of the selected soybean cultivars such as AP-240, P- 9292, A-3127, SA-88, P-9441 and MC-420 which were classified in various maturity groups in Harran plain conditions in 1995 and 1996. The result of this study indicated that the cultivars were significantly influenced by the different planting dates. Seed yield changed from 244,829 - 357, 575 kg/da with respect to planting date. The highest seed yield was observed in 6 th June planting date (357,575 kg/da), whereas the lowest seed yield was observed in 15 th July planting date (244,829 kg/da). The seed yield were varied with varities. Seed yield changed from 254,560 - 326,495 kg/da with respect to varities. The highest seed yield was obtained with MC-420 in both year, whereas the lowest seed yield was obtained with AP-240 varity. KEYWORDS: Planting Date, Soybean ( Glycine max. L.), Double Crop and Varity.