Ab ve Türk Rekabet Hukukundateknoloji transferi sözleşmelerinin incelenmesi
The analysis of technology transfer agreementsunder the EU and Turkish Competition Law
  1. Tez No: 661782
  2. Yazar: KADİR BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM CEM SANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Teknoloji transferi sözlesmeleri, arastırma ve gelistirme faaliyetleri yapılmasını tesvik etme, teknolojinin yayılımını sağlama, gereksiz arastırma ve gelistirme çalısmalarını önleme gibi sosyal refahı artırıcı çesitli etkilerde bulunmaktadır. Bu rekabeti arttırıcı etkilerine karsın teknoloji transferi sözlesmelerinde yer alan bazı hükümlerin, fiyat tespiti, bölge paylasımı, üretimin sınırlanması gibi birtakım rekabet sakıncaları yaratması söz konusu olabilmektedir. Bu sekilde rekabeti arttırıcı ve azaltıcı etkilerinin bulunması, fikri mülkiyet hukukuyla sıkı bir iliski içerisinde olması ve ilgili pazarın belirlenmesi ve pazar gücünün ölçülmesi gibi konularda kendine has özellikler göstermesi, bu tür sözlesmelere uygulanacak rekabet hukuku rejimini karmasık hale getirmektedir. Bu karmasıklığı sebebiyle, teknoloji transferi sözlesmelerine uygulanacak rekabet kuralları, ABD hukukunda Fikri Mülkiyetin Lisansına iliskin Rekabet Kılavuzu; AB hukukunda ise 772/2004 sayılı Tüzük ve teknoloji transferine iliskin kılavuz ile özel olarak düzenlenmistir. Türk hukukunda ise Rekabet Kurulu tarafından Ocak 2008'de yayımlanan 2008/2 sayılı Tebliğ, teknoloji transferi sözlesmelerinin rekabet hukuku kapsamında değerlendirmesinde belirlilik sağlamayı hedeflemektedir. 2008/2 sayılı Tebliğ, bazı istisnalar haricinde, genel itibariyle, 772/2004 sayılı Tüzük'ten esinlenmistir. Bu sebeple, teknoloji lisansı konusundaki AB uygulaması, Türk hukuku açısından da yol gösterici niteliktedir. Bu çerçevede, mevcut çalısmanın konusunu, yukarıda sayılan söz konusu özel düzenlemeler ve mahkeme ve rekabet otoriteleri kararları dikkate alınarak, teknoloji transferi sözlesmelerinin, Türk ve AB rekabet hukuku kapsamında incelenmesi olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology transfer agreements contribute to social welfare by encouraging research and development activities, facilitating dissemination of technologies and reducing duplication of research and development. In spite of these pro-competitive effects, certain provisions in technology transfer agreements may give rise to several anti-competitive results including price-fixing, allocation of markets and limitation of output. As they have those pro-competitive and anti-competitive effects, have strong relationship with intellectual property and require specific consideration on the definition of relevant market and evaluation of market power, the competition law regime applying to these agreements become quite complex. Due to its complexity, the competition law rules applicable to technology transfer agreements regulated specially within the Antitrust Guidelines for the Licensing of Intellectual Property in the US law and Regulation No: 772/2004 and the guidelines regarding technology licensing in the EU law. Under Turkish law, Communique No: 2008/2 adopted by the Turkish Competition Board on January 2008 aims to provide certainty for analysis of technology transfer agreements under competition law. Communique No: 2008/2 is generally inspired from Regulation No: 772/2004 with some exceptions. Therefore, the EU practice on technology licensing serves as guidance for Turkish law. In this context, the topic of present study is analysis of technology transfer agreements under Turkish and EU competition law through considering the specific regulations mentioned above and decisions of the courts and competition authorities.