Zaman-mekan ilişkisi ekseninde video sanatının gelişimi
The evaluation of video-art in axis of time-space
- Tez No: 661781
- Danışmanlar: PROF. DR. UŞUN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
20. yüzyıl, 19. yüzyllm sonlarından başlayan teknolojik ve toplumsal değişimlerin çağı olmuştur. Değişen toplum anlayışlarının sanatçılar ı yeni arayışlara yöneltmesiyle teknolojik araçları sanatsal ortamda yer aldığı görülmektedir. Fotoğraf ve film tekniklerinin ardmdan kullanım kolaylığmın etkisi ve anladım olanaklarınm genişliği ile video kayıt aracı, sanat yapımında kullanılmaya başlama. Bu yeni sanat üretim süreci, tekniğin araca egemenliğinin sonucu olarak sanatsal ortama yeni bakış açılan getirmiştir. Bu bakımdan yaratılan yapıt, röprodüksiyonun bir türü değil, dış dünya gerçekliğirlln birebire yakin yansıtılmasmın sanatıdır. Video sanatı, 1960“lı yıllarda gerçekleştirilmesine karşm, 1920 lerde L. Moholy-Nagy”nin gelecek kuramları arasında yer alır. Fluxus akımmdan Nam June Park ve Wolf Voste1l'in video ile ilgili sanatsal çalışmaları, video sanatının başlangıcı sayılır. Video sanatı, performans kayıtları, deneysel çalışmalar, video yerleştirmeleri ve video heykeller olarak geliştirilmişlerdir. Zaman ve mekan kavramları üzerinde 20. yüzyılın en önemli etkiye sahip olan görecelik kuramları, zaman ve mekanm birleşik ve izleyiciye göre değişken olduğunu öne sürdüğünde film tekniği, yapıta ait zaman sürecini sorguluyordu. Video sanatını ortaya çıktığı ortam, sanat yapıtmm hareketli görüntülerden oluşturarak özgün sanatsal zaman ve mekan kavramlarını geliştirir. Video görüntüsünün elektronik niteliği, sanat yapıtını geleneksel görünüşünden koparır ancak, renkli noktacıklardan oluşan görüntü Neo- Empresyonist resmi anımsatır. Video sanatı, dış dünya gerçekliğinin sanatçı tarafından kayıt edilip kurgulanarak sanat yapıtma dönüştürülmesini araçlar. Bu ortaya konuş biçimi, izleyicinin alışılmış algısı üzerinde değişiklikler yaparak izleyiciye içeriklerini genişlettiğî kavramlar ile ilgili yeni sorumluluklar yükler. Bir hazır yapım nesnesi olan video ağacının hem kayıt tekniği ile oluşturulan içeri%i, hem de gösterimde kullanılan biçimiyle çok yönlü bir sanat nesnesine dönüştürür. Video, teknolojik gelişim sürecinin sanat üretimine eklemlendiğl günümüzde özgün anlatımmı oluşturmuştur. Bu yönüyle, gelecekteki teknoloji ve sanat ilgisinin sonuçları için önemli bir aşamadır.
Özet (Çeviri)
The 20th century has been the age of technological and social changes that began at the end of the 19th century. It is seen that technological tools take place in the artistic environment as the changing social perceptions lead artists to new searches. After the photography and film techniques, the effect of the ease of use and the breadth of the possibilities I understood, the video recording device began to be used in art production. This new art production process brought a new perspective to the artistic environment as a result of the dominance of technique over the vehicle. In this respect, the work created is not a type of reproduction, but an art of projecting the reality of the outside world closely. Video art is among the future theories of L. Moholy-Nagy in the 1920s, although it was realized in the 1960s. The artistic work of the Fluxus movement Nam June Park and Wolf Vostell on video counts as the beginning of video art. They have been developed as video art, performance recordings, experimental works, video installations and video sculptures. When the relativity theories of the 20th century, which had the most important influence on the concepts of time and space, claimed that time and space were unified and variable according to the audience, the film technique questioned the time process of the work. The medium in which video art emerged develops the original artistic concepts of time and space by creating the artwork from moving images. The electronic quality of the video image breaks the artwork from its traditional appearance, but the image of colored dots reminds Neo-Impressionist painting. Video art means transforming the reality of the outside world into art by recording and editing by the artist. This way of talking puts new responsibilities on the audience by making changes on the viewer's habitual perception and expanding their content. It transforms the video tree, which is a ready-made object, into a versatile art object with both the recording technique and the format used in the display. The video has formed its original expression today, when the technological development process has been added to the art production. In this aspect, it is an important stage for the results of future technology and art interest.