Oriyentin ve visenin'nin anti kanser ajan olarak akciğer kanser hücre hatlari üzerinde etkisinin incelenmesi ve sema 3F, NP-2 ve VEGF üzerinden araştirilmasi
Orientin and vicenin effects on lung cancer cells and it's relationship with sema 3F , nuerophillin and VEGF
- Tez No: 661784
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA USLU, DOÇ. DR. GÜLŞEN AKALIN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Orientin (ot) ve vicenin-2'nin (vc) akciğer kanser hücre hatları üzerinde etkisinin incelenmesi ve Sema 3F, NP-2 ve VEGF üzerinden araştırılması Amaç: Akciğer kanseri, erkeklerde kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenidir ve kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıradadır. Akciğer kanseri etiyolojisi, sigaranın neden olduğu esas olarak genetik ve epigenetik hasardır. Son araştırmalara göre, Hint Kutsal Fesleğeninden elde edilen suda çözünür iki flavonoid olan orientin (Ot) ve vicenin-2 (Vc), anti-proliferatif ve anti-anjiyojeniklerin yanı sıra apoptozu indüklemeyi durdurarak antitümör olarak işlev görebilir. Çalışmanın amacı orientin ve vicenin-2'in A549 hücrelerinin büyümesi ve apoptozisi üzerindeki etkisini araştırmak ve Sema 3F, VEGF ve Np-2 üzerindeki etkilerini incelemektir. Material metod: Bileşiklerimizin A549 (kanser hücre hattı) ve CCD-19 ve L929'a (normal hücre hatları) karşı sitotoksisitesi MTT testi ile, apoptotik etkileri ise akış sitometri metotları ile belirlenmiş. Bileşiklerimizin A549 hücrelerinde apoptotik ve hücre proliferasyonunda yer alan genlerin ekspresyon seviyeleri üzerindeki etkisi gerçek zamanlı PCR ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Orientin and Vicenin-2's effect on Lung cancer cell lines as anticancer agents and their relationship with Sema 3F, NP-2 and VEGF Aim: Lung cancer is the leading cause of cancer-related deaths in males and second after breast cancer in females. Lung cancer etiology is mainly genetic and epigenetic damage caused by smoking. According to recent studies, orientin (Ot) and vicenin-2 (Vc), two water-soluble flavonoids extracted from Indian Holy Basil, can function as antitumor by stopping inducing apoptosis, as well as anti-proliferative and anti-angiogenic. The aim of the study was to investigate the effect of orientin and vicenin-2 on the growth and apoptosis of A549 cells and to study their effect on Sema 3F, VEGF and Np-2. Material methods: The cytotoxicity of our compounds against A549 (cancer cell line) and CCD-19 and L929 (normal cell lines) was determined by MTT assay and their apoptotic effects were determined by flow cytometry methods. Our compunds effect on expression levels of genes involved in apoptotic and cell proliferation on A549 cells was studied with Real time PCR.