Edinilmiş nazolakrimal kanal tıkanıklığı tedavisinde transkanaliküler multidiod lazer dakriyosistorinostomi sonuçları
The surgical outcomes of transcanalicular multidiod laser dacryocystorhinostomy treatment in acquired nasolacrimal duct obstruction
- Tez No: 661789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Edinilmiş primer nazolakrimal kanal tıkanıklığı tedavisinde transkanaliküler multidiod lazer dakriyosistorinostomi (TMDL-DSR) ameliyat sonuçlarının değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, kliniğimize epifora şikayeti ile başvuran ve muayenede ortak kanalikülün distalinde tıkanıklık tespit edilerek TMDL-DSR (D-plus Qvanta-System Multidiod Lazer) cerrahisi ve bikanaliküler silikon tüp yerleştirilmesi ameliyatı uygulanan hastalar dahil edildi. Postoperatif dönemde yapılan kontrollerde pasajın açık olup olmadığı nazolakrimal kanal lavajı ile kontrol edilip semptom ve bulgulardaki değişiklikler sorgulandı. Tüplerin çıkarılma süreleri ayrıca kaydedildi. Bulgular: TMDL-DSR uygulanan toplam 49 hastanın 35'i kadın 14'ü erkekti. 49 hastanın 50 gözüne TMDL-DSR cerrahisi ve bilateral silikon tüp entübasyonu yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 50.00 ± 14.299 yıl idi. Ortalama takip süresi 14.08 ± 7.042 aydı. Slikon tüplerin çıkarılma süreleri ortalama 3.42 ± 0.906 ay idi. Takip sonrası 49 hastada başarı oranı %56 (28/50) olarak saptandı. Sonuç: TMDL-DSR ameliyatı estetikliği, kolaylığı, hızlı ve tekrarlanabilirliği yönü ile cazip görünse de cerrahi başarı oranı istenilen düzeyde çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the surgical outcomes of TMDL-DCR treatment in acquired nasolacrimal duct obstruction. Materials and Methods: In this retrospective study, we included patients who operated with TMDL-DCR (D-plus Qvant-System Multidiod laser) surgery and underwent surgery to place the bicanalicular silicone tube beacuse of epiphora due to nasolacrimal duct obstruction. In the postoperative period we were controlled with nasolacrimal duct lavage to out come of the passage is worked or not. We noted changes in symptoms and signs. Removal of the tube was also saved time. Results: TMDL-DCR is applied to the total 49 patients, 35 female and 14 were male. 50 eyes of 49 patients with bilateral TMDL-DCR surgery and silicone tube intubation was performed. The mean age of the patients was 50.00 ± 14,299 years. Mean follow-up was 14.08 ± 7042 months. The average removal time was 3:42 ± 0.906 months of silicon tube. Follow-up success rate in 49 patients with 56% (28/50) respectively. Conclusion: TMDL-DCR surgery seem aesthetics, convenience, speed and repeatability but surgical success rates has not come at the desired level.