Maternal kanda kurşun ve kadmiyum düzeyi ve etkileyen faktörler
Lead and cadmium level in maternal blood and affecting factors
  1. Tez No: 661801
  2. Yazar: YEŞİM ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Karabük ilinde yaşayan kadınların gebelik döneminde maternal kandaki kurşun ve kadmiyum düzeyleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve analitik tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 100 gebe oluşturmuştur. Araştırma verileri 01 Eylül 2018-01 Eylül 2019 tarihleri arasında, Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde toplanmıştır. Veriler araştırmaya katılan gebelere (n=100) literatür doğrultusunda hazırlanan veri toplama formu yüz yüze görüşme tekniği uygulanarak doldurulmuştur. Gebelerin perifer venlerinden(el ve kol) enjektör ile 3ml kan alınmış ve alınan kanlar EDTA'lı tüplere aktarıldıktan sonra numaralandırılmış, 20-25 dakika oda sıcaklığında bekletildikten sonra 24 saat kadar +4 °C sıcaklıkta buzdolabında bekletilmiş, sonra da örneklem tamamlanıncaya kadar -20 °C'de bekletilmiş, veriler tamamlanınca laboratuvara gönderilmiştir. Gebelerin kandaki kurşun ve kadmiyum değerlerini belirlemekiçin Atomik AbsporbsiyonSpektroskopisi (AAS) Grafit Sistem yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler Skapiro Wilks Testi, Leneve Testi, Kruskal Wallis, Man Whitney U testi ve Sperarman Rank kolerasyon analizi kullanılarak belirlenmiştir. Analizler sonucunda çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 28,3±5,37 olduğu belirlenmiştir. Yapılan ölçümlerde gebelerin kurşun (Pb) değerleri ortalama 0,89±0,22µg/dl ve kadmiyum (Cd) değerleri ortalama 0,26±0,07µg/dl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and analytical type in order to determine the lead and cadmium levels in maternal blood and the influencing factors during pregnancy of women living in the province of Karabük. The sample of the study consisted of 100 pregnant women who agreed to participate in the study. Research data were collected between 01 September 2018-01 September 2019 at Karabük University Training and Research Hospital. The data collection form prepared in line with the literature was filled in to the pregnant women participating in the study (n = 100) by using face-to-face interview technique. 3 ml of blood was collected from the peripheral veins (hand and arm) of the pregnant women by means of a injectör and the blood collected was enumerated after being transferred to EDTA tubes, kept at room temperature for 20-25 minutes, then kept in the refrigerator at +4 ° C for 24 hours, then -20 until the sample was completed. It was kept at ° C, and when the data was completed, it was sent to the laboratory. In order to determine the lead and cadmium values in the blood of pregnant women, Atomic Absorption Spectroscopy (AAS) was analyzed using the Graphite System method. The data were determined using the Scapiro Wilks Test, Leneve Test, Kruskal Wallis, Man Whitney U test and Sperarman Rank correlation analysis. As a result of the analyzes, it was determined that the average age of the pregnant women participating in the study was 28.3 ± 5.37. In the measurements, lead (Pb) values of pregnant women were found to be 0.89 ± 0.22 µg / dl and cadmium (Cd) values were found to be 0.26 ± 0.07 µg / dl. In the difference analysis made depending on the lead and cadmium values; In general, it was determined that the aforementioned values did not differ significantly according to the demographic and fertility characteristics, location characteristics, nutritional history, and use of cosmetics (P 0.05).