Temporal kemik üzerinde yer alan anatomik oluşumların yüz şekli ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the Relationship of Anatomical Formations on the Temporal Bone with the Face Shape
  1. Tez No: 661805
  2. Yazar: NİLGÜN TUNCEL ÇİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Adli bilimlerin ilgi alanlarından bir tanesi kimliği tespit edilemeyen kişilerde kimliklendirmenin yapılmasıdır. Yaş, cinsiyet, etnik köken ve boy uzunluğu bireylerin biyolojik profilini meydana getirmekte olup kimliklendirmenin de temelini oluşturmaktadır. Olay yerinde tamamen iskeletleşmiş bireylerin var olması durumunda en son yöntem olarak iskelete dayalı adli kimliklendirme yapılmaktadır. Yeniden yüzlendirme, yalnızca kafatasının var olduğu ve yumuşak dokunun olmadığı durumlarda kil ve benzeri madde ile kişinin yüz şeklinin tahmin edildiği bir yöntemdir. Doğa olayları ve hayvanlar nedeniyle iskelet kalıntılarının bütünlüğü bozulabilmektedir ki bu da kimliklendirmeye engel olmaktadır. Tez çalışmasının amacı, kafatasının olay yerinde fragmente veya eksik bölümlerinin var olması durumunda, temporal kemik referans alınarak kafatası şeklinin tahmin edilmesidir. Tez çalışmasında, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'ndan elde edilen erişkin 51 kadın ve 45 erkek olmak üzere toplam 96 bireyin bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanıldı. Temporal kemik oluşumları olan processus mastoideus, porion, asterion ve tuberculum articulare referans alınarak toplamda 151 adet değişkenin ölçümleri Image J programında yapıldı. Elde edilen verilerin istatistikleri SPSS 22.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Betimleyici değerlerin yanı sıra korelasyon, regresyon ve diskriminant fonksiyon analizleri gerçekleştirildi. Yeniden yüzlendirmede kafatasının bütünlüğünün bozulmuş olması durumunda eksik kısımları tahmin edilmesine yönelik bazı regresyon formülleri geliştirildi. Ayrıca cinsiyeti tahmin etmek amaçlı da diskriminant fonksiyon analizi gerçekleştirildi. Elde edilen verilerin ve formüllerin başta Adli Antropologlar olmak üzere birden fazla disipline faydalı olacağını umut etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
One of the areas of interest of forensic science is identification of individual who can not be identified. Age, gender, ethnicity and height form the biological profile of individuals and form the basis of identification. Forensic identification based on skeleton is performed as the last method if there are fully skeletonized individuals at the scene. Facial reconstruction is a method in which the face shape of the person is estimated using clay and similar materials in cases where only the skull is present and there is no soft tissue on it. Due to natural events and animals, the integrity of skeletal remains may be disrupted and identification get harder. The aim of the thesis study is to estimate the skull shape by referring to the temporal bone in the presence of fragmented or missing parts of the skull at the scene. In the thesis study, computarized tomography images of a total 96 individual of 51 women and 45 men which are obtained from Bursa Uludag University Faculty of Medicine, Department of Radiology, were used. With the temporal bone formations which are mastoidale, porion, asterion and articular tubercle as reference, a total of 151 variables were measured in Image J program. Statistics of the data obtained were carried out using SPSS 22.0 program. In addition to descriptive values, correlation, regression and discriminant function analysis were performed. Some regression formulas have been developed to predict missing parts if the skull is fragmented. In addition, discriminant function analysis was performed to estimate the gender. We hope that the data and formulas obtained will be useful for more than one discipline, especially for Forensic Anthropologists.