Hipogonadotropik hipogonadizm nedeni ile in vitro fertilizasyon uygulanan hastaların tedavi sonuçlarının açıklanamayan infertilite hastalarının sonuçları ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 661806
  2. Yazar: KÜBRA DİLBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Hipogonadotropik hipogonadizm (HH), anormal hipofiz gonadotropin düzeylerine bağlı gonadal yetmezlikten kaynaklanan ve nadir görülen bir klinik durumdur. Bu hastalarda ovulasyon çok nadiren gerçekleştiği için, spontan gebelik gelişme ihtimali çok düşüktür. Bu çalışmada, HH tanılı hastalarda in vitro fertilizasyon (İVF) sonuçlarının değerlendirmesi ve sonuçların açıklanamayan infertilite (Aİ) nedeni ile İVF yapılan hastaların sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Eylül 2007- Temmuz 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Kliniği'nde İVF tedavisi yapılmış HH tanısı olan 28 hasta (36 siklus) ve Aİ nedeniyle İVF tedavisi yapılmış 68 hasta (72 siklus) dahil edildi. Retrospektif olarak, demografik veriler, siklus sonuçları, folikül gelişimleri, gebelik sonuçları ve klinik gebelik için belirleyici faktörler değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortanca yaşı HH hastalarında 30 (23-35), Aİ olan hastalarda 32 (23-34) idi. İVF sonrası siklus başına klinik gebelik oranı HH grubunda %44,4, Aİ olanlarda %23,6 idi (p=0,027).
Özet (Çeviri)
Aim: Hypogonadotropic hypogonadism (HH) is a rare clinical condition caused by gonadal insufficiency due to abnormal pituitary gonadotropin levels. Since ovulation is very rare in these patients, the possibility of spontaneous pregnancy is very low. In this study, we aimed to evaluate the results of in vitro fertilization (İVF) treatment cycles in patients with hypogonadotropic hypogonadism and to compare them with the results of the patients diagmoned as unexplained infertility (AI). Materials and Methods: In this study, 28 patients (36 cycles) with HH and 68 patients (72 cycles) with AI who had undergone in İVF in Health Sciences University Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital, between September 2007 and July 2019 were included. Demographic data, cycle results, follicle development, reproductive outcomes, and determinants of clinical pregnancy were evaluated retrospectively. Results: The median age of the patients included in the study was 30 (23-35) in patients with HH and 32 (23-34) in patients with AI. The clinical pregnancy rate per İVF treatment cycle was 44.4% in the HH group and 23.6% in AI group (p=0.027).