Üriner inkontinanslı kadınlarda multiple komponentli yoğunlaştırılmış pelvik taban kas eğitiminin erken dönem etkileri
Early period effects of multiple component intensive pelvic floor muscle training in women with urinary incontinence
- Tez No: 661807
- Danışmanlar: DOÇ. DR.ɷ ÖZGE ÇELİKER TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Multiple komponentli yoğunlaştırılmış pelvik taban kas eğitimi (MK-PTKE), pelvik taban kaslarında duyusal, motor ve refleks etkilenimlere yönelik uygulamaları içeren, birebir tüm gün uygulanan nörofizyolojik prensiplere dayalı nöral plastisite gelişimini amaçlayan bir rehabilitasyon modeli olabileceği düşünülerek geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı multiple komponenetli yoğunlaştırılmış pelvik taban kas eğitimi protokolünü standart pelvik taban kas eğitim programıyla karşılaştırarak bu yeni protokolün üriner inkontinanslı olgularda semptomları erken dönemde nasıl etkilediğini belirlemekti. Yöntem: Çalışmaya üriner inkontinans tanısı alan 18 yaş üstü 49 gönüllü kadın dahil edildi. Katılımcılar randomize şekilde iki gruba ayrıldı (1.grup: Multiple komponentli yoğunlaştırılmış pelvik taban kas eğitim grubu, 2.grup: Standart pelvik taban kas eğitim grubu). Araştırmada semptomlara ait veriler, eğitim öncesi ve sonrasında; bireylere Hasta Bilgi Formu, UDI-6, IIQ-7, OAB-V8, Mesane Günlüğü ve Ped testi kullanılarak toplandı. Birinci gruba, bir hafta boyunca 5 gün multiple komponentli yoğunlaştırılmış pelvik taban kas eğitimi ve mesane eğitimi verildi. İkinci gruba ise haftada 2 gün 2 seans birebir ve 3 gün ev programı olacak şekilde bir hafta boyunca standart pelvik taban egzersizleri ve mesane eğitimi verildi. Çalışma ve kontrol grupları arasında ve kendi içerilerindeki tedavi öncesi ve sonrasındaki değerlerde istatiksel olarak fark olup olmadığını saptamak için non-parametrik testlerden Mann-Whitney U ve Wilcoxon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple component intensified pelvic floor muscle training has been developed considering that it can be a rehabilitation model that aims to develop neural plasticity based on neurophysiological principles, which includes applications for sensory, motor and reflex effects in the pelvic floor muscles. The aim of our study was to compare our newly developed multiple component intensified pelvic floor muscle training protocol with the standard pelvic floor muscle training program to determine how this new protocol affects the symptoms in patients with urinary incontinence in the early period. Method: 49 voluntary women over the age of 18 who were diagnosed with urinary incontinence were included in the study. Participants were randomly divided into two groups (1. group: Multiple component intensive pelvic floor muscle training group, 2. group: Standard pelvic floor muscle training group). Symptom data in the study were collected before and after the training using the Patient Information Form, UDI-6, IIQ-7, OAB-V8, Bladder Diary and Pad test. The first group received intensified pelvic floor muscle training with multiple components and bladder training for a week for 5 days. The second group received standard pelvic floor exercises and bladder training for 2 days a week, 2 sessions one-on-one and 3 days a week as a home program. Mann-Whitney U and Wilcoxon tests, which are non-parametric tests, were used to determine whether there was a statistically significant difference between the study and control groups and their pre-treatment and post-treatment values.