Dalgıç pompalar ve fan tasarım esasları
Submersible pumps and fan design principles
- Tez No: 66183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DALGIÇ POMPALAR VEFAN TASARIM ESASLARI Bilal Kubilay YAŞAR Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı 1997, Page: 41 Bu çalışmada, dalgıç pompaların kullanım alanları, üstünlükleri ve tasarım yöntemleri incelenmiştir. Konuya hakim olabilmek için fan ve difüzörlerin modelleri ve dökümleri yapılarak, denemeleri gerçekleştirilmiştir. Modeller yapılırken daha önceki tecrübeler dikkate alınmıştır. Teorinin pratiğe yansıtılması sırasında hata yapmayarak doğru sonuç alabilmeye özen gösterilmiştir. Denemeler aşamalar halinde gerçekleştirilmiştir. Her aşamada farklı bir etki üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Denemeler matematiksel hesaplamalara paralel olarak yürütülmüştür. Denemeler sonunda, hesapların ihmal edilebilir yaklaşıklıkla doğru sonuç verebileceği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Dalgıç Pompa, Derin Kuyu, Fan, Difüzör,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Mastar' s Thesis SUBMERSIBLE PUMPS AND FAN DESIGN PRINCIPLES Bilal Kubilay YAŞAR Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering 1997, Page: 41 In this study, area of usage, superiorities and design methods of submersible pumps have been investigated. To have an overlook on this subject models and castings of fan and difiûsors were made and tested. Previous experiences were taken into consideration while the models were made. At the reflecting stage of the theory to the practice, the supplying correct results were purposed carefully. At the every stage, it has been examined for any different effect. The experiments have been made parallel with the mathematical calculations. End of the experiments, it has been seen that the difference between the theory and the practice is ignorable. KEY WORDS: Submersible Pump, Deep Well, Fan, Diffusor.