Enerji depolamalı bir veri merkezi modelinde soğutma performansının sayısal olarak incelenmesi
Numerical analysis of cooling performance for an energy stored data center model
- Tez No: 661830
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN FEHMİ ÖZTOP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Termodinamik ve Isı Tekniği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Veri merkezleri enerji tüketimi açısından çok büyük öneme sahip tesislerden biridir. Bu sebeple veri merkezlerinde enerji verimliliği ve tasarrufu konuları oldukça önemlidir. Faz Değiştiren Maddeler ile ortama salınan ısı enerjisi alınarak ortam sıcaklığı azaltılabilmektedir. Bu tez çalışmasında Faz Değiştiren Maddeler ile veri merkezlerindeki ortam sıcaklığının optimize edilebilirliği değerlendirilmiştir. Prototip olarak tasarlanan 2B bir veri merkezi modeli üzerinde belirlenen Faz Değiştiren Malzemenin ısı depolama davranışı sayısal olarak çalışılmıştır. Faz Değiştiren Malzemenin konumu gibi parametreler de göz önüne alınarak çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Faz Değiştiren Malzeme ile ısı enerjisi depolama konusunda veri merkezleri modelinde avantajlar sağlanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Data centers are one of the most important facilities in terms of energy consumption. For this reason, energy efficiency and saving issues are very important in data centers. Ambient temperature can be reduced by taking heat energy released into the environment with Phase Changing Materials. In this thesis, the optimization of the ambient temperature in the data centers with Phase Changing Materials was evaluated. The heat storage behavior of the Phase Changing Material determined on a 2D data center model designed as a prototype was studied numerically. Parameters such as the location of the Phase Changing Material were also evaluated within the scope of the study. As a result of the study, it has been seen that advantages can be provided in the data center model with regard to heat energy storage with Phase Changing Material.