Seyyid Hüseyin Nasr'da Tanrı ve doğa ilişkisi
- Tez No: 661836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Modern dönem, dünya tarihi içerisinde kutsalı doğadan dışlayarak sekülerizm çağının oluşumunu simgelemektedir. Bilim devrimi ile başlayıp Aydınlanma dönemi ile devam eden süreç modernizmin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu durum, beraberinde insanlık tarihinin ana belirleyicisi olan Tanrı inancının dışlanması ve Tanrının gönderdiği dinin yerini modern inançların alması ile sonuçlanmıştır. Modernizm beraberinde birçok sorunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle birçok düşünür bu kavramın ortaya çıkardığı sorunların oluşturduğu bunalımlara ciddi eleştiriler yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Seyyid Hüseyin Nasr'ın da içinde bulunduğu Gelenekselci Ekol, modern dünyanın eleştirmeni ve kadim medeniyetlerin savunucusu olmuştur. Seyyid Hüseyin Nasr, günümüz dünyasında modernizm eleştirisini yapan Geleneksel ekolün önemli isimlerindendir. Bu çalışmada, İslam felsefecisi ve İslam bilim tarihçisi olan Nasr'ın Tanrı-doğa ilişkisi düşüncelerini hangi perspektifle ve nasıl ele aldığı ortaya koyulmuştur. Nasr'ın düşüncelerinin merkezini oluşturan bilgi, kutsal, modern ve bilim kavramalarına açıklık getirilmiştir. Nasr, kutsaldan kopuk bir dünyanın profan bir bilim meydana getirdiğini ve bu durumun Tanrı, doğa ve insan arasında büyük sorunlara sebep olduğunu dile getirmektedir. Modern dünyada bu sorunların giderilebilmesi ancak kutsal olana dönmek ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The modern period symbolizes the formation of the age of secularism by excluding the holly from nature in world history. The beginning of the scientific revolution led to the emergence of enlightenment and modernism. This resulted with the exclusion of the belief in God, the main determinant of human history and modern beliefs replacing the religion sent by God. Modernism has raised many problems with it. For this reason, many thinkers have made severe criticisms to the crises caused by the problems caused by this concept and continue to do so. The Traditionalist School, which Seyyid Hüseyin Nasr belongs, has been a critic of the modern world and a defender of ancient civilizations. Seyyid Hüseyin Nasr is one of the important names of the traditional school criticizing modernism in today's world. In this study, the perspective and how Nasr, an Islamic philosopher and historian of Islamic science, dealt with the relationship between God and nature were examined. The concepts of knowledge, holly, modern and science, which form the center of Nasr's thoughts, have been clarified.. Nasr states that a world detached from the holly creates a profane science, and this situation causes great problems between God, nature and man. The way to solve these problems in the modern world is possible by returning to the holly.