Sıçanlarda asetik asit ile oluşturulan kolit modelinde spirulina ekstraktı kullanımının total oksidan, antioksidan ve paraoksonaz düzeylerine etkisi
The effect of the use of spiruline extract in the collite model formed with acetic acid on total oxidant, antioxidant and paraoxonase levels in rats
  1. Tez No: 661845
  2. Yazar: SEVDE EVCİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDE KILIÇALP KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Doku yenilenmesi, karmaşık bir süreçtir, en önemlisi iltihaplanma veya enfeksiyon sonucu aşırı reaktif oksijen türevi (ROS) üretilmektedir. Spirulina platensis içerdiği yüksek miktarda protein, B12, pigmentler ve GLA (gamma linolenik asit) bakımından oldukça yüksek öneme sahip bir siyanobakteri türüdür. Antioksidan ve antienflamatuvar aktivitelere sahip spirulina (mavi-yeşil yosun), ROS stresini hafifletmek ve total oksidan, antioksidan ve paraoksonaz düzeylerine etkisi için kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarda, spirulinanın serbest radikallere ve reaktif oksijen türlerine karşı etkili olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada asetik asit ile oluşturulan kolit modelinde spirulina ekstraktı kullanımının total oksidan, total antioksidan ve paraoksonaz düzeylerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla çalışmanın süresi 10 gün olarak belirlendi. Ratlar kontrol grubu, kolit grubu ve spirulina+kolit grubu olarak ayrıldı ve 2g/kg konsantrasyonlarda hazırlanan spirulina, spirulina+kolit grubuna oral gavaj yoluyla verildi. Ratların 10. gün sakrifiye edilmesinden sonra intrakardiyak olarak alınan kan örneklerine ELİSA testi uygulandı. ELİSA testi sonucu serum total antioksidan, total oksidan ve paraoksonaz düzeyleri hesaplandı. Çalışma sonucunda total antioksidan ve OSI (endeks) değerlerinde anlamlı istatistiksel fark bulunmuştur. Kolit ile spirulina+kolit grupları karşılaştırıldığında Spirulina+kolit grubundaki ortalama total antioksidan değeri'nin, kolit grubu ortalama değerine göre daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tissue regeneration is a complex process. Most importantly, an overreactive oxygen derivative (ROS) is produced as a result of inflammation or infection. Spirulina platensis is a cyanobacterium species that is very important in terms of high amount of protein, B12, pigments and GLA (gamma linolenic acid). Spirulina (blue-green algae) with antioxidant and anti-inflammatory activities has been used to relieve ROS stress and its effect on total oxidant, antioxidant and paraoxonase levels. Studies have reported that spirulina is effective against free radicals and reactive oxygen species. In this study, the effect of spirulina extract use on total oxidant, total antioxidant and paraoxonase levels was investigated in the colitis model created with acetic acid. For this purpose, the duration of the study was determined as 10 days. Rats were divided into control group, colitis group and spirulina + colitis group. Spirulina prepared at 2g/kg concentrations was given to the spirulina + colitis group by applying oral gavage. After the rats were sacrificed on the 10th day, serum total antioxidant, total oxidant and paraoxonase levels were calculated as a result of intracardiac serum samples ELISA test. There was a significant difference in total antioxidant and OSI (index) values. When the colitis and spirulina + colitis groups are compared, Spirulina + colitis total antioxidant values were found to be higher than the colitis group values.