Lipopolisakkarit ile uyarılan deneysel sepsis modelinde böbrek ve renal endotel hasarı üzerine pregabalinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of pregabalin on kidney and renal endothelial damage in experimental sepsis induced by lipopolysaccharide model
- Tez No: 661846
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN GÜMRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sepsis insidansı, mortalitesi ve maliyeti yüksek bir sağlık sorunudur. Sepsiste etkilenen organlardan biri de böbreklerdir. Sepsisli hastalarda yüksek oranlarda böbrek yetmezliği gelişmektedir ve bu durum sepsiste mortalite oranlarını artırmaktadır. Çalışmamızda LPS ile sepsis oluşturduğumuz sıçanlarda, böbrek ve renal endotel hasarı üzerine pregabalin (PRG)'nin etkilerini araştırmayı amaçladık. Sıçanlar; kontrol, LPS ve LPS+PRG olmak üzere rastlantısal olarak üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna PRG'ye eşit hacimde salin solüsyonu oral ve LPS'ye eşit hacimde salin solüsyonu i.p. olarak uygulandı. LPS grubuna 5 mg/kg olacak şekilde, i.p. olarak LPS uygulandı. LPS+PRG grubuna ise 30 mg/kg olacak şekilde, oral olarak ve LPS uygulamasından 1 saat önce PRG; 5 mg/kg olacak şekilde, i.p. olarak LPS uygulandı. Sıçanlar LPS uygulamasından 6 saat sonra sakrifiye edildi. Çalışmamızda hematolojik olarak lökosit, monosit ve platelet değerleri, aPTT, INR, Hb ve Htc; biyokimyasal olarak BUN, kreatinin ve ürik asit değerleri çalışıldı. Oksidan-antioksidan sistem değerlendirmesi için TOS, TAS ve OSI değerlerine bakıldı. Ayrıca dokularda histopatolojik incelemeler yapıldı. İmmunohistokimyasal olarak ise TNF-α, IL-1β, IL-6, IL-10, NF-KB ve TLR4 çalışıldı. İstatiksel analiz Post Hoc Tukey testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile yapıldı. Sonuçlarımızda; LPS grubunda kontrol grubuna göre platelet değerleri, aPTT ve TAS anlamlı şekilde azaldı, INR, Hb ve Htc'de anlamlı bir sonuç bulunamadı (p>0,05), diğer parametreler anlamlı şekilde arttı. LPS+PRG grubunda ise LPS grubuna göre platelet değerleri, aPTT ve TAS anlamlı şekilde arttı, INR, Hb ve Htc'de anlamlı bir sonuç bulunamadı (p>0,05), diğer parametreler anlamlı şekilde azaldı. Histopatolojik incelemelerde ise LPS grubunda oluşan böbrek ve renal endotel hasarının LPS+PRG grubunda azaldığı görüldü. Çalışma sonuçlarımıza göre; sepsis aşırı inflamatuar cevaba ve böbrek ile renal endotel dokusunda hasara neden olmaktadır. PRG oluşan aşırı inflamatuar cevabı baskılamakta, böbrek ile renal endotel dokusunda oluşan hasarı azaltmaktadır. Bu sonuçlara göre, daha fazla çalışma ile desteklenerek PRG'in sepsiste tedaviyi destekleyici olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a health problem with high incidence, mortality and cost. One of the organs affected in sepsis is the kidneys. High rates of renal failure develop in patients with sepsis, and this increases the mortality rates in sepsis. In our study, we aimed to investigate the effects of pregabalin (PRG) on kidney and renal endothelial damage in rats with sepsis with LPS. Rats; randomly divided into three groups as control, LPS and LPS + PRG. Oral saline solution equal to PRG and saline solution equal to LPS i.p. was applied to the control group. LPS was applied as 5 mg/kg, i.p. to the LPS group. In the LPS + PRG group, PRG at 30 mg / kg orally and 1 hour before LPS administration; 5 mg / kg i.p. LPS was applied. Rats were sacrificed 6 hours after LPS administration. In our study, hematologically, leukocyte, monocyte and platelet values, aPTT, INR, Hb and Htc; BUN, creatinine and uric acid values were studied biochemically. TOS, TAS and OSI values were measured for oxidant-antioxidant system evaluation. In addition, histopathological examinations were performed on the tissues. TNF-α, IL-1β, IL-6, IL-10, NF-KB and TLR4 were studied immunohistochemically. Statistical analysis was performed using Post Hoc Tukey test and one-way analysis of variance (ANOVA). In our results; platelet values, aPTT and TAS significantly decreased in the LPS group compared to the control group, no significant result was found in INR, Hb and Htc (p>0.05), and other parameters increased significantly. In the LPS+PRG group, platelet values, aPTT and TAS significantly increased compared to the LPS group, no significant result was found in INR, Hb and Htc (p>0.05), and other parameters decreased significantly. Histopathological examinations showed that kidney and renal endothelial damage in the LPS group decreased in the LPS+PRG group. According to our study results; sepsis, causes kidney and renal endothelial damage, and PRG reduces this damage. PRG suppresses the excessive inflammatory response that occurs and reduces the damage to the kidney and renal endothelial tissue. According to these results, supported by more studies we think that PRG can be used to support the treatment in sepsis.