Adölesan sporcuların yeme bağımlılığı eğilimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of tendency for food addiction of adolescent athletes
  1. Tez No: 661852
  2. Yazar: HİLAL BAKIRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma adölesan sporcularda yeme bağımlılığı eğilimlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 12-14 arasında değişen 224 sporcu ve 100 sedanter dahil edilmiştir. Verilerin elde edilmesinde, kişisel bilgileri içeren anket formu ve Yale Yeme Bağımlılığı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted so as to evaluate the tendency for food addiction of adolescent athletes. Accordingly, 224 adolescent athletes and 100 adolescents sedentary, whose ages changing between 12 and 14, have been included within the context of this work. All data have been created via questionnaire form and Yale Food Addiction Scale. Frequency table and descriptive statistics have been utilized during data evaluation.