Obez adolesanlarda, D vitamini serum düzeyinin; omentin-1 serum düzeyi ile karşılaştırılması
Comparison of vitamin D serum levels with omentin-1 serum level in obese adolescents
- Tez No: 661857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Obez çocuk ve adelosanlarda vitamin D düzeyi ile yağ dokusunda önemli bir adipokin olan omentin 1 arasındaki ilişkiyi araştıran çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı obez adelosanlarda D vitamini düşük olan ve olmayan bireylerdeki omentin-1 düzeylerini karşılaştırılarak, bu yaş grubunda adipoz dokudan salgılanan omentin-1 düzeylerinin D vitamini serum düzeylerine etkisini araştırmaktır. YÖNTEM: Çalışmamızda 12 Eylül 2020-15 Kasım 2020 tarihleri arasında Bağcılar EAH Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran 9-17 yaş arası 90 obez adolesandan (VKİ ve Tanner ölçütlerine göre değerlendililerek) kan tahlilleri alınarak; Omentin-1, 25 OH D, AST, ALT, Total Kolesterol, HDL, LDL, Trigliserit, kan Şekeri, İnsülin, TSH ve serbest T4 sonuçları değerlendirildi. 25-OH D Vitamini 20 ng/mL'den az olanlardan 45 kişilik vaka grubu, diğerlerinden 45 kişilik bir kontrol grubu oluşturuldu. Çıkan sonuçlar istatistiki olarak değerlendirildi. (%95 güvenlik aralığında, anlamlılık p0,05)(p>0,05).Omentin-1 ve 25-OH Vitamin D değişkeni ile TSH değişkeni arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gözlenmiştir (r=-0,227 p=0,032). SONUÇ: Çalışmamızda, obez adolesanlarda 25-OH D vitamini yetersiz olan çalışma grubunda, Omentin-1 değerlerinin düşük olduğu görülmüştür. Omentin-1'in, obezite kaynaklı birçok hastalıkta, ateroskeloz ve otoimmun hastalıklarda yeri olduğu bilinmektedir. D Vitamini vücutta kemik doku ve diğer sistemler üzerin önemli etkisi olan bir vitamindir. D vitamini de antiiflamatuar etkileri ile otoimmün hastalıklarda ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Çalışmamız obez adelosan popülasyonunda vitamin D ve omentin 1 düzeyini değerlendiren ilk çalışmalardandır. Bu çalışma ile omentin 1 in de önemli bir belirteç olduğunu göstermiş olduk. D vitamini eksikliği eğer tedavi edilirse omentin 1 düzeyi de artıp, anti enflamatuar etkileri ile obeziteye bağlı pek çok morbiditeyi önleyebilir diye düşünmekteyiz. Bu konu da daha ileri çalışmalar da ihtiyaç vardır. D vitamini profilaksisi birçok ülkede özellikle yenidoğan ve süt çocuklarında bir devlet politikası haline gelmiştir ve ücretsiz yapılmaktadır. Bu profilaksi politikası diğer popülasyonlar özellikle adelosanlar için de uygulanabilir hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: There is no study in medical literatüre investigating the relationship between vitamin D level and omentin 1, which is an important adipokine in adipose tissue, in obese children and adolescents. The aim of this study is to compare the omentin-1 levels in obese adolescents with and without vitamin D levels, and to investigate the effect of omentin-1 levels secreted from adipose tissue in this age group on vitamin D serum levels. MATERİALS AND METHODS: In our study, Blood tests of 90 obese adolescents (evaluated according to BMI and Tanner criteria) between ages of 9-17 who applied to Bağcılar EAH Pediatrics Outpatient Clinic between 12 September 2020-15 November 2020 were taken. The results of Omentin-1, 25-OH Vitamin D, AST, ALT, Total Cholesterol, HDL, LDL, Triglyceride, Blood Glucose, Insulin, TSH and free T4 test results were evaluated. A case group of 45 people with 25-OH Vitamin D less than 20 ng / mL, and a control group of 45 people were formed. Results were evaluated in %95 confidence interval, p value less than 0.05 was considered statistically significant. RESULTS: Age of Control and Study groups: 13.22 ± 1.69.13.62 ± 1.54 (p = 0.224, p = 0.091), Height and weight: 154.3 ± 14.58; 155.57 ± 10.04; 72.02 ± 18.72; 45 ± 11.93 (p = 0.632, p = 0.898), VKI: 29.82 ± 4.16; 29.86 ± 2.78 (p = 0.952), AST: 27.71 ± 14.0723; 85 ± 12.67 (p = 0.178), ALT: 31.22 ± 25.58; 27.17 ± 30.7 (p = 0.498), Total Cholesterol: 175.11 ± 36.17; 177.42 ± 35.47 (p = 0.760), LDL: 113.91 ± 28.09; 115.52 ± 26.15 (p = 0.780), HDL: 43.73 ± 7.82; 45.88 ± 9.77 (p = 0.253), Triglyceride: 154.2 ± 103.36; 119.98 ± 64.49 (p = 0.063), CS: 89.47 ± 8.95; 91.67 ± 8.88 (p = 0.245), Insulin: 18.14 ± 9.98; 18.39 ± 9.68 (p = 0.902), TSH: 2.84 ± 1.11; 3.26 ± 1.17 (p = 0.085), free-T4: 0.77 ± 0.11; 0.81 ± 0.11 (p = 0.188). There was no statistically significant difference between the means of above results. The mean values of Omentin-1 (262.5 ± 136.31), 25-OH Vitamin D (45.29 ± 24.98) of the study group was statistically significantly lower than control group Omentin-1 (113.23 ± 15.98)), 25-OH Vitamin D (17.14 ± 2.22) (p = 0.0001). A statistically significant positive correlation was observed between the Omentin-1 variable and the 25-OH Vitamin D variable. (r = 0.988 p = 0.0001). With Omentin-1 variable and 25-OH Vitamin D variable; There was no statistically significant correlation between age, BMI, AST, ALT, Total Cholesterol, LDL, HDL, Triglyceride, BG, Insulin and s-T4 variable (p> 0.05) (p> 0.05). A statistically significant negative correlation was observed between the 25-OH Vitamin D variable and the TSH variable (r = -0.227 p = 0.032). CONCLUSION: In our study, Omentin-1 levels were found to be low in the study group in which 25-OH vitamin D was insufficient in adolescents. It is known that omentin-1 has a place in obesity, various diseases, atherosclelosis and autoimmune diseases. Vitamin D is a vitamin that has an important effect on bone tissue and other systems in the body. With its anti-inflammatory effects, vitamin D is also effective in preventing autoimmune diseases and cardiovascular diseases such as atherosclerosis. Our study is one of the first studies evaluating vitamin D and omentin 1 levels in the obese adolescent population. With this study, we have shown that omentin 1 is also an important marker. We think that vitamin D deficiency treatment may increase omentin 1 level and prevent many morbidity associated with obesity with its anti-inflammatory effects. Further research on this issue is also needed. In many countries Vitamin D prophylaxis has become a state health policy, especially in newborns and infants and is provided free of charge. Vitamin D prophylaxis can also be made applicable to other populations, especially adolescents. KEYWORDS: omentin-1, vitamin-D, adolescent, obesity