Fuchs endotelyal distrofide desme membran endotelyal keratoplasti sonrası ön segment parametreleri ve karşılaştırmalı sonuçlar
Anterior segment parameters after descemet membrane endothelial keratoplasty in fuchs endothelial dystrophy and comparative results
- Tez No: 661871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KOÇLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda Fuchs endotelyal distrofi (FED) olgularında Desme membran endotelyal keratoplasti (DMEK) sonrası elde edilen ön segment parametrelerinin ameliyat öncesi değerlerle ve ortaya çıkan topografik bulguların benzer yaş grubundaki keratokonus (KK) ve normal popülasyon gruplarıyla karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kornea biriminde Ocak 2014- Eylül 2019 tarihleri arasında takip edilen olgular dahil edildi. FED nedeniyle DMEK geçirmiş 24 hastanın 33 gözü grup 1 olarak belirlendi ve ameliyat öncesi ve sonrası kornea topografik verileri karşılaştırıldı. Grup 1'deki hastaların DMEK sonrası kornea topografik verilerini karşılaştırmak üzere benzer demografik özellikleri olan 50 KK hastası grup 2, göz hastalığı bulgusu olmayan 50 olgu grup 3 olarak çalışmaya alındı. Bulgular: DMEK geçirmiş FED hastalarında ameliyat sonrasında Ön Kort değerinde anlamlı azalma görüldü (p=0.012).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to compare the topographic findings obtained after Descemet membrane endothelial keratoplasty (DMEK) in Fuchs endothelial dystrophy (FED) cases with preoperative values, keratoconus (KC) and normal population groups. Materials and Methods: Between January 2014 and September 2019, the cases followed in Adana Numune Training and Research Hospital and Adana City Training and Research Hospital cornea unit were included in the study. 33 eyes of 24 patients who had DMEK due to FED were determined as group 1 and preoperative and postoperative corneal topographic data were compared. In order to compare the corneal topographic data of the patients in group 1 after DMEK, 50 patients with similar demographic characteristics were included in the study as group 2 and 50 patients without eye disease as group 3. Results: In FED patients who had DMEK, the decrease in Front Km value was significant after surgery (p=0.012).