Heparinsiz hemodiyaliz etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of heparin-free dialysis modalities
  1. Tez No: 661874
  2. Yazar: RUKEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER SAKACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Hemodiyaliz(HD), son dönem böbrek yetersizliği(SDBY) veya akut böbrek hasarı nedeniyle sık uygulanan bir renal replasman tedavisidir. Heparin kullanımının kontrendike olduğu durumlar dışında genellikle heparin ile yapılır. Bu çalışmada diyaliz öncesi setleri heparin ile yıkanan ve diyaliz esnasında setleri izotonik ile yıkanan hastalardaki pıhtılaşma sıklığının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi' nde yürütüldü. Nisan 2019-Eylül 2020 tarihleri arasında herhangi bir nedenle akut böbrek hasarı gelişen veya SDBY nedeniyle HD' ye alınması planlanan 56 hasta ile yapıldı. Çalışmaya 18 yaşından büyük, 75 yaşından küçük kadın ve erkek hastalar, GFR 450.000/mm3), koagülasyon testlerinde bozukluk, son 1 hafta içerisinde antikoagülan ve/ya antiagregan ilaç kullanımı, aktif inflamatuvar hastalık varlığı, gebelik veya emzirmek ile solid organ malignite öyküsü idi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar Fresenius 4008S veya Gambro AK-98 hemodiyaliz cihazlarında, high-flux veya low-flux membran ile diyalize alındı. Hastalar iki gruba randomize edildi. İlk grupta setler heparin ile yıkandı. Diğer grupta her 15 dakikada bir 100 ml izotonik salin ile yıkama yapıldı. Bulgular: Çalışmaya %37.5' i kadın, %62.5' i erkek olmak üzere toplamda 56 hasta dahil edildi (ortanca yaşı 57.5(43.2-69.7)) yıl, vücut kitle indeksi 25.6 (20.8-28.7) kg/m2, HD ömrü 30.5 (12-61) ay idi. Hastaların %37.5' inde diyabet, %73.2' sinde hipertansiyon vardı. Son dönem böbrek yetersizliği nedeni %12.5' inde bilinmemekteydi. Hastaların ortanca URR değeri 73.6(64.3-80.5), Kt/V değeri 1.57(1.14-1.90), yapılan/planlanan UF oranı % 0.98(0.86-1.0) saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hemodialysis (HD) is a commonly used renal replacement therapy for end-stage renal disease or acute kidney injury. It is usually administered with heparin, except in cases where the use of heparin is contraindicated. This study, it is aimed to compare the coagulation frequency in patients whose sets are applied with heparin before dialysis and whose sets are applied with isotonic during dialysis. Materials and methods: This study was carried out in the Hemodialysis Unit of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. Fifty-six patients planned to be taken to HD due to acute kidney damage for any reason or end-stage renal failure were enrolled in this study between April 2019-September 2020. The patients included in the study were between 18 and 75 years of age and had a GFR 450.000 / mm3) or coagulation test disorder, who are using anticoagulants or antiaggregant drugs in the last one week, who have active inflammatory disease, pregnancy or breastfeeding and have a history of solid organ malignancy. All patients included in the study were dialyzed with Fresenius 4008S or Gambro AK-98 HD devices with high-flux or low-flux membranes. Patients were randomized into two groups. Their sets were applied heparin in the first group, and the other group's sets were applied 100 ml isotonic saline every 15 minutes. Results: A total of 56 patients, 37.5% female and 62.5% male, were included in the study (median age 57.5 (43.2-69.7)) years, body mass index 25.6 (20.8-28.7) kg / m2, HD life 30.5 ( 12-61) months. 37.5% of the patients had diabetes, and 73.2% had hypertension. The cause of end-stage renal failure was not known in 12.5% of the patients. The median URR value of the patients was 73.6 (64.3-80.5), the Kt / V value was 1.57 (1.14-1.90), the performed / planned UF ratio was 0.98% (0.86-1.0).