İzmir ilinde yer alan farklı zemin sınıfları üzerine inşa edilecek yapıların 2018 TBDY'ye göre taşıma gücü hesapları ve analizleri
Analysis of the structures constructed on different soil classes with various soil models in Izmir province
- Tez No: 661873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FIRAT PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, 2018 TBDY'de bulunan yerel zemin sınıflarından ZB, ZC, ZD, ZE ve ZF sınıfı zeminlerin üzerine inşaa edilecek olan yapıların taşıma gücü irdelenmiştir. Toplamda beş farklı proje üzerinden yola çıkılmış ve her bir bina temelinin uzun ve kısa kenarları için ayrı modeller oluşturulmuştur. Bu modeller farklı zemin malzeme modelleri ve farklı taşıma gücü yöntemleri kullanılarak nümerik analiz programı PLAXIS 2D ile analiz edilmiştir. Oluşturulan bu modellerden meydana gelen düşey deplasmanlardan elde edilen temel gerilmeleri, el ile hesaplanan farklı taşıma gücü yöntemlerinden elde edilen verilerle karşılaştırılıp yorumlanmıştır. Yapılan tüm bu çalışmalarda, farklı zemin formasyonlarında, farklı taşıma gücü yöntemleri kullanılarak, PLAXIS 2D'den elde edilen veriler ile gerçeğe en uygun taşıma gücü yönteminin belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the bearing capacity of the structures to be built on ZB, ZC, ZD, ZE and ZF class soils, which are among the local soil classes in 2018 TBDY, have been examined. A total of five different projects were set out and separate models were created for the long and short sides of each building foundation. These models were analyzed with the numerical analysis program PLAXIS 2D using different soil material models and different bearing strength methods. The basic stresses obtained from the vertical displacements resulting from these models are compared with the data obtained from different hand-calculated bearing strength methods and interpreted. In all these studies, it was aimed to determine the most suitable bearing power method with the data obtained from PLAXIS 2D by using different bearing power methods in different soil formations.