Hulki Aktunç'un Son İki Eylül romanındaki söz varlığı
Hulki Aktunç's vocabulary in the Last Two September novel
  1. Tez No: 661878
  2. Yazar: FATMA İLKNUR KARINSIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVDA KAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Edebiyatın her türünde eser veren Hulki Aktunç,“68 Kuşağı”diye adlandırılan dönemde yaşamış; bu kuşağın en önemli şair, yazar, ressam, reklamcı, fikir adamlarından biri olarak anılmıştır. Bu çalışmada Hulki Aktunç'un iki romanından biri olan Son İki Eylül adlı romanının söz varlığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Söz varlığı incelemeleri, bir yazarın edebî kişiliğinin kavranmasını ve dil hâkimiyetinin anlaşılmasını sağlamaktadır. Çalışmada Büyük Argo Sözlüğü adlı eseriyle leksikograf kimliğini ortaya koyan Hulki Aktunç'un edebî dilini ve dil anlayışını tespit etmek amaçlanmıştır. Son İki Eylül romanında roman kişilerine uygun dil seçilmiş, hem neolojizmden hem de arkaizmden yararlanılmıştır. Hulki Aktunç dil kullanımında ve üslubunda dil sapmalarına büyük ölçüde yer vermiştir. Son İki Eylül adlı romanında dil, romanın en belirgin malzemesidir.
Özet (Çeviri)
Hulki Aktunç, who works in all kinds of literature, lived in the period called“68 Generation”he was known as one of the most important poets, writers, artists, advertisers and intellectuals of this generation. In this study, it is tried to reveal the vocabulary of one of the two novels of Hulki Aktunç, The Last Two September. In this study, it is aimed to determine the literary language and language understanding of Hulki Aktunç who revealed the identity of lexicographer with his work called A Great Slang Dictionary. In The Last Two September novels, the appropriate language was chosen for the novelists and both neology and backism were utilized. Hulki Aktunç has largely deviated from language deviations in language use and style. In his novel The Last Two September, language is the most prominent material of the novel.