Hulki Aktunç'un Bir Çağ Yangını ve Son İki Eylül romanlarında tekinsizlik
The uncanniness in Hulki Aktunç's Novels Bir Çağ Yangını and Son İki Eylül
  1. Tez No: 888857
  2. Yazar: OĞUZCAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışması, Hulki Aktunç'un 1981'de yayımlanan Bir Çağ Yangını ve 1987'de yayımlanan Son İki Eylül romanlarına tekinsizlik bağlamında odaklanmayı amaçlamaktadır. Romanlarda inşa edilen dilin ve anlatı tekniklerinin tekinsizlikle ilişkisini belirlemede dilsel yarılma kavramı kritik rol oynamaktadır. Türkiye'de 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nin öncesinde ve sonrasında farklı şekillerde ortaya çıkan tekinsiz atmosfer tezde konu edilmiştir. Bir Çağ Yangını romanında belirsizlik, aradalık, bastırılanın geri dönüşü, mekân ilişkileri ve faillik sorunu ekseninde tekinsiz etki incelenirken Son İki Eylül romanında şizofreni, paranoya, minör anlatı kavramlarına; ve disiplin toplumunun özneyi kuşatıcı yönüne karşı dilin özgün kullanımından doğan ve tekinsizlikle birlikte yol alan direniş çabalarına odaklanılmıştır. Her iki romanın da güçlü bir dil işçiliğiyle inşa edildiği ve bu işçiliğin dilin normatif ve despotik kullanımı yerine majör edebiyatı parçalayan bir tekinsizlikten beslendiği iddia edilmiştir. Bir Çağ Yangını ve Son İki Eylül romanlarında tekinsizliğin metinlerin hem dilsel var oluşunu belirlediği hem de politik eleştiri yöntemi olarak kullanıldığı belirtilmiştir. Bu tez Hulki Aktunç külliyatına dönük yapılan araştırmalara başka bir soluk getirebilmeyi ve yeni yapılacak araştırmalarla diyalog kurabilmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to focus on Hulki Aktunç's novels Bir Çağ Yangını, published in 1981, and Son İki Eylül, published in 1987, in the context of uncanniness. The concept of linguistic split plays a critical role in determining the relationship between the language and narrative techniques constructed in novels and the uncanniness. The uncanny atmosphere that emerged in different ways before and after the Military Coup of September 12, 1980 in Türkiye is the subject of the thesis. In the novel Bir Çağ Yangını, the effect of the uncanniness has been examined on the axis of uncertainty, betweenness, the return of the repressed, spatial relations and the problem of agency. While examining the novel Son İki Eylül, the focus is on the resistance efforts that arise from the original use of language and proceed with the uncanniness, against the subject-encompassing aspect of schizophrenia, paranoia, minor narrative and discipline society. It has been claimed that both novels were constructed with a strong language craftsmanship, and that this craftsmanship was fed by the uncanniness that shattered major literature, rather than the normative and despotic use of language. It has been stated that in the novels Bir Çağ Yangını and Son İki Eylül, the uncanniness determines both the linguistic existence of the texts and is used as a method of political criticism. This thesis aims to bring a new perspective to the research on Hulki Aktunç's oeuvre and to establish a dialogue with new research.