40-55 yaş arası kadınların menopozal durumları ve menopoza ilişkin tutum ve fiziksel aktivite düzeyinin menopozal semptomlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evalution of the effect of menopausal status, attitudes towards menopause and physical activity level on menopausal symptoms for women between the ages of 40-55
  1. Tez No: 661902
  2. Yazar: MÜNEVVER SELCEN DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Menopozal semptomların farklı sebeplerden etiklendiği bilinmektedir. Bu çalışmada amacımız 40-55 yaş arası kadınların menopozal durumlarını ortaya koymak, premenopoz ve menopoz dönemindekilerin menopozal semptomları hissetme miktarları ve fiziksel aktivite yapma durumları ile menopoza yönelik tutumlarının bu semptomlar üzerine etkisini ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmaya Ümraniye EAH Eğitim Aile Sağlığı Merkezine herhangi bir sebeple başvuran 40-55 yaş arası 230 katılımcı dahil edilmiştir. Her katılımcıdan demografik veriler, fiziksel aktivite ile ilgili oluşturduğumuz sorular, menopoz tutum değerlendirme ölçeği, menopoz semptomlarını değerlendirme ölçeğinin olduğu 47 sorudan oluşan anketin doldurulması istenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan 230 kadının yaş ortalaması 47,47±4,37 olup, %63,48'inin üniversite mezunu, %78,13'ünün evli, %86,86 sının çekirdek aile yapısına sahip olduğu ve %63,00'ının çalıştığı saptanmıştır. Çalışmamızda katılımcıların fiziksel aktivite yapma oranı %43,04 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda MSDÖ puanı ortalama 12,78±8,96, MTDÖ puanı ortalama 30,91±5,13 olarak saptanmıştır. Menopoza yönelik tutumlarının ve semptomlarının orta seviyenin üzerinde ve olumlu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: There are many menopausal symptoms are affected by different reasons. Our aim in this study is to determine the menopausal status of women between the ages of 40-55, the intensity of feeling menopausal symptoms in the premenopausal and menopausal periods, and the effect of physical activity and their attitudes towards menopause on these symptoms. Method: Two houndred and thirty participants between the ages of 40-55 who applied to Umraniye Education and Research Hospital Training Family Health Center for any reason were included to the study. Each participant was asked to fill in a questionnaire consisting of 47 questions including demographic data, questions we have created about physical activity, menopause attitude assessment scale (MAAS) and menopausal symptoms assessment scale (MSAS). Results: The average age of 230 women who participated in our study was 47.47±4.37, 63.48% of them were university graduates, 78.13% of them were married, 86.86% of them had nuclear family structure and 63% had a job. In our study, the rate of physical activity of the participants was found to be 43.04%. In our study, the mean MSAS score was 12.78±8.96, and the mean MAAS score was 30.91±5.13. It was found that their attitudes and symptoms towards menopause were above average and positive.