Demir eksikliğinin HL-1 kardiyomiyositlerinde mitokondri fonksiyonu üzerine etkisi ve hipoksi ile indüklenen faktörlerin rolü
The effect iron deficiency and the role of hypoxia inducible factors on mitochondrial function in HL-1 cardiomyocytes
- Tez No: 661913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ BURAK KANDİLCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Gıda Metabolizma ve Klinik Beslenme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Demir eksikliği kalp yetmezliği hastalarının yaklaşık yarısında gözlenen bir durumdur. Yapılan in vivo çalışmalarda demir eksikliğinin hipoksi ile indüklenen faktör (Hif) gibi kardiyak hipoksi markerlarını artırdığı gösterilmiştir. Hücresel düzeyde yapılan çalışmalarda besiyerinden demirin uzaklaştırılması hif birikimi ve mitokondri disfonksiyonuna yol açtığı öne sürülmüştür. Özellikle kalp gibi yüksek enerji ihtiyacı olan dokularda demir homeostazının korunması kritik öneme sahiptir ve demir eksikliği ve/veya hipoksi ilişkisi kalp yetmezliğine giden mekanizmalarda rol oynayabilir. Bu projede ilk defa fare atrial kökenli HL-1 hücrelerinde in vitro demir uzaklaştırılmasının mitokondrial fonksiyon üzerindeki etkisi incelendi. Hücre kültürü besiyerinden demiri uzaklaştırmak için demir şelatörü deferoksamin (DFO) kullanıldı ve hif birikimine etkisi gözlendi. Deneylerde mitokondrial disfonksiyonun demirin doğrudan elektron transport zinciri enzimleri üzerindeki ve hif aracılı etkilerini ayrıştırabilmek için normokside hif birikimi yapan dimetiloksalilglisin (DMOG) kullanıldı. Mitokondri fonksiyonu, hücresel ATP miktarı ve mitokondri potansiyeli (Ψ) ölçülerek değerlendirildi. 48 saatlik DFO inkübasyonu hücre çekirdeğinde Hif-1a birikimine yol açtı. Bulgularımız, HL-1 hücrelerinde DFO ile oluşturulan uzun süreli demir eksikliği modelinde hücrenin mitokondri fonksiyonunun doğrudan etkilenmediğini ancak Hif-1a üzerinden dolaylı etkiler oluşturabileceğini öne sürmektedir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre demir eksikliği hücre canlılığını konsantrasyon bağımlı olarak etkilemektedir. DFO tarafından oluşturulan demir eksikliğinin bu etkisi Hif-1a'dan bağımsız gerçekleşmektedir. Özetle, bu çalışma demir eksikliğine aneminin eşlik ettiği durumlarda aneminin derecesini göre kardiyak enerji döngüsünün olumsuz etkilenebileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency is present in nearly half of the heart failure patients. In vivo previous studies suggest an upregulation on markers of cardiac tissue hypoxia such as hypoxia inducible factor (hif) by iron deficiency. Moreover, at cellular level it was shown that iron removal resulted in hif accumulation and mitochondrial dysfunction. Therefore, maintaining a normal iron homeostasis is crucial for cells that have a high energy demand such as cardiomyocytes and iron deficiency and/or hypoxia inter-relation may possibly take role in mechanisms leading to cardiac failure. In this project, the effect of iron depletion on mitochondrial function is originally investigated in vitro using atrium derived HL-1 cells. For the removal of iron from culture medium, iron chelating agent deferoxamine (DFO) was used and induction of hif accumulation was observed. In order to decouple the mixed direct effect of iron on electron transport chain enzymes and the indirect effects via hif, dimethyloxalylglycine (DMOG) was used which accumulates hif in normoxic conditions. Mitochondrial function was evaluated by measuring cellular ATP content and by quantifying mitochondrial potential (Ψ). 48 hours of DFO incubation resulted in Hif-1a accumulation in nucleus. Our findings support the idea that mitochondrial function is not directly influenced by DFO induced iron deprivation in HL-1 cells but somewhat it may be indirectly affected by Hif-1a. Moreover, iron deprivation decreases cell viability dose dependently. The effect of DFO induced iron deprivation on cell viability occurs independently from Hif-1a. Briefly, iron deficiency with anemia, depending on the anemia level, may negatively affect cardiac energy metabolism.