Oyun tekniğinin ortaokul öğrencilerinin yabanci dil öğrenme kaygısına etkisi
The effect of game technique on foreign language learning anxiety of secondary school students
- Tez No: 661912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, oyun tekniği kullanımının ortaokul öğrencilerinin yabancı dil öğrenme kaygısı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Oyun tekniğinin İngilizce dersinde öğrencilerin yabancı dil öğrenim kaygısına etkisinin araştırıldığı bu çalışmada, nicel ve nitel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma desen kullanılmıştır. Bu çalışma Niğde ili Merkez ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu 7. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışmada yer alan 89 katılımcının 36'sı erkek 53'ü kızdır. Nicel veriler,“Yabancı Dil Öğrenim Kaygısı Ölçeği”ni (Baş, 2013) içeren anket kullanarak, nitel veriler ise gözlem formu ve görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel ve nitel analizlerin her ikisinden elde edilen sonuçlar oyun tekniğinin öğrencilerin yabancı dil öğrenme kaygısını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of using the game technique on reducing the anxiety level among foreign language learners. This study, which investigated the effect of game technique on foreign language learning anxiety in English course adopted mixed methods design, a combination of quantitative and qualitative research patterns. This study was carried out on students studying in the 7th grade of Atatürk Middle School in the central district of Niğde province. There were 89 participants, 36 of them were males and 53 of them were females. Quantitative data were collected with“Foreign Language Learning Anxiety Scale”(Baş, 2013), and qualitative data were collected through observation form and interview form as well. The result in both quantitative and qualitative analyses showed that game technique affected foreign language anxiety level of the students positively